Uważa się, że dni firm, które nie zdecydują się na wprowadzenie rozwiązań z zakresu transformacji cyfrowej, są policzone. Z drugiej strony jednak nawet 90% przedsiębiorstw może mieć problem z wdrożeniem rozwiązań z zakresu digital transformation. Jakie narzędzia mogą wspomóc transformację cyfrową w firmach związanych z (prawie) każdą branżą?

Czym jest transformacja cyfrowa? Jakie korzyści daje?

Na początku warto dokładnie przyjrzeć się procesowi, którego ogromny rozwój mogliśmy zauważyć na początku pandemii. Transformacja cyfrowa została niejako wymuszona przez szybkie rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 oraz próby jej powstrzymania. Jest to przejście z działania analogowego na cyfrowe, wprowadzenie nowoczesnych narzędzi informatycznych usprawniających pracę.

Transformacja cyfrowa istniejących narzędzi biznesowych (ittouch.pl) pozwala na zoptymalizowanie wydajności oraz osiągnięcie lepszych wyników. Dochodzi do tego, dlatego że integrowanie nowoczesnych technologii z każdym obszarem działalności przedsiębiorstwa pozwala na korzystniejsze prowadzenie wszelkich procesów biznesowych. W jej efekcie wzrasta także odporność przedsiębiorstwa na zmiany zachodzące w jego otoczeniu, jak i wewnątrz organizacji – jest ono bardziej elastyczne i łatwiej się do nich adaptuje. Nie mniej ważnym aspektem jest możliwość zrównoważonego rozwoju, na który w dzisiejszych czasach kładzie się bardzo duży nacisk.

Jakie narzędzia wspierają transformację cyfrową?

Przeprowadzenie procesu transformacji cyfrowej w firmie może przysporzyć wielu kłopotów. W związku z tym warto wiedzieć jakie narzędzia można wykorzystać, by go usprawnić.
Wśród najbardziej istotnych technologii, które stosowane są w transformacji cyfrowej firmy, specjaliści wymieniają:

  • systemy ERP scalające wszystkie procesy zachodzące w firmie,
  • programy do analizy o szerokim zakresie np. QlikView, QlikSense, Microsfot Power BI, Tableau,
  • przechowywanie danych w chmurze, najlepiej sprawdza się chmura hybrydowa (połączenie prywatnej i publicznej),
  • sztuczna inteligencja (AI), czyli zdolność maszyn do posiadania ludzkich umiejętności związanych z uczeniem się, planowaniem, jak i rozumieniem oraz kreatywnością, np. uczenie maszynowe,
  • Internet rzeczy (IoT) będący siecią powiązanych i współpracujących ze sobą urządzeń,
  • zrobotyzowaną automatyzację procesów (RPA),
  • chmurę obliczeniową związaną z przetwarzaniem danych na podstawie zewnętrznych usług.

Jak przeprowadzić transformację cyfrową krok po kroku?

Przeprowadzenie pełnej oaz efektywnej transformacji cyfrowej w firmie może trwać kilka dni, miesięcy lub lat. Uzależnione jest to nie tylko od jej wielkości, ale i podjętych działań – powinny być one przemyślane. Pierwszym krokiem jest audyt przeprowadzony w przedsiębiorstwie, który da odpowiedź na to, jakie rozwiązania należy wprowadzić, w jaki sposób usprawnią one pracę oraz czy będzie się to opłacać. Ustala się także plan działania, tzw. backlog zadań, czyli spriorytetyzowaną listę działań. Ważne jest także zadbanie o właściwy PR przeprowadzanych prac wśród pracowników oraz kontrahentów. Następnie przechodzi się do wprowadzenia niezbędnych procesów oraz zaimplementowania narzędzi informatycznych. Warto korzystać z opisanych wyżej rozwiązań, które wspomogą cały proces. Bardzo ważnym krokiem podczas adaptowania narzędzi transformacji cyfrowej powinna być zmiana kultury pracy, tak aby móc otrzymać jak największe korzyści z ich wdrożenia w firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj