Zapalenie pęcherza moczowego jest częstą dolegliwością dotykającą kobiety. Nieleczone albo leczone nieodpowiednio może prowadzić do powikłań. Leczeniem zapalenia dróg moczowych zajmuje się lekarz urolog.

Przyczyny występowania zapalenia pęcherza moczowego u kobiet

Jednym z najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego jest zakażenie bakteryjne. Bakterie mogą zostać przeniesione z okolic odbytu do okolic cewki. Kobiety są szczególnie narażone na przeniesienie bakterii ze względu na budowę układu moczowo-płciowego. Stosunki płciowe oraz niewłaściwa higiena intymna są kolejnymi z możliwych przyczyn zakażenia. Do zapalenia mogą również doprowadzić: niewłaściwe stosowanie tamponów, podpasek oraz wkładek higienicznych, antykoncepcja dopochwowa, niektóre leki, długotrwałe stosowanie cewnika, czy radioterapia okolic miednicy. To tylko niektóre, z możliwych przyczyn powstawania zapalenia pęcherza moczowego. Do zapalenia mogą również prowadzić: niewłaściwy sposób odżywiania się oraz stosowanie używek, które podrażniają pęcherz. Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie wyłącznie tych płynów, które są dla pęcherza szkodliwe, np. kawy albo alkoholu.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego daje charakterystyczne objawy. Osoba cierpiąca na to schorzenie odczuwa ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Często pojawia się bolesne parcie na mocz. Pacjentki porównują to do ciągłej potrzeby wypróżniania się. Kolejnym objawem jest częstomocz. Pacjentka oddaje mocz często i w niewielkich ilościach. Zaawansowane zapalnie może objawiać się krwiomoczem. Wśród mniej charakterystycznych i trudniejszych w obserwacji dolegliwości można wskazać wzrost temperatury ciała oraz bolesność podbrzusza. Zapalenie pęcherza moczowego jest szczególnie dokuczliwą dolegliwością, w wielu przypadkach uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie.

Urolog Kwidzyn – diagnostyka i leczenie zapalenia pęcherza moczowego

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy należy wykonać badanie ogólne moczu, ze szczególnym uwzględnieniem obecności leukocytów, erytrocytów, bakterii, esterezy leukocytów oraz azotynów w moczu. Innym badaniem jest ocena mikroskopowa moczu barwionego metodą Grama. Tego typu badanie pomaga w określeniu liczby i typu bakterii. Kolejnym badaniem jest posiew moczu. W leczeniu zapalenia pęcherza stosuje się: odpoczynek oraz nagrzewanie okolic miednicy, odpowiednie nawodnienie, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. W niektórych przypadkach zaleca się skorzystanie z antybiotykoterapii. Lekarz urolog wykona odpowiednie badania oraz zaleci właściwe leczenie. Właściwego lekarza można znaleźć poprzez wpisanie frazy: „urolog Kwidzyn”. Po wpisaniu tej frazy wyświetli się lista lekarzy. Sprawdzając wyniki wyszukiwania „urolog Kwidzyn”, warto zwrócić uwagę na opinie innych pacjentów. Nie powinny one stanowić głównego parametru wyboru, ale mogą okazać się pomocne. Zapalenie pęcherza to wciąż delikatny problem dla niektórych kobiet, dlatego odpowiednie podejście lekarza jest bardzo istotne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj