Decyzja środowiskowa to jeden z najważniejszych dokumentów w przypadku inwestycji budowlanych, drogowych, a także wielu innych. Żeby ją uzyskać, trzeba złożyć wniosek uzupełniony stosownymi załącznikami. Jeśli podczas jego analizy właściwy organ znajdzie pewne uchybienia lub nieścisłości, może wystawić decyzję odmowną. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Negatywna decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – co dalej?

Na wstępie pragniemy uspokoić – brak zgody wcale nie oznacza, że planowana inwestycja musi zostać rozwiązana. Wypada podkreślić także to, że decyzja środowiskowa jest wystawiana na bardzo wczesnym etapie, dlatego odmowa w większości przypadków nie generuje dodatkowych, niepotrzebnych kosztów.

Co więcej, wskazanie wspomnianych nieścisłości lub innych problemów może uchronić Cię przed wieloma przykrymi niespodziankami. Dotyczyć mogą one chociażby niemożności przeprowadzenia niektórych robót, jak również nadmiernego zanieczyszczenia środowiska, co zazwyczaj skutkuje nałożeniem na inwestora poważnych kar finansowych.

Czynności, jakie należy wykonać po uzyskaniu odmownej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

  • Na początek warto dokładnie przeanalizować uzasadnienie przygotowane przez organ sprawdzający. Przedstawione zostają w nim wszelkie uchybienia, braki formalne i błędy popełnione na etapie kompletowania dokumentów i wypełniania wniosków.
  • Gdy odkryjesz już popełnione błędy, nie pozostaje Ci nic innego, jak spróbować je skorygować. Może wiązać się to z wprowadzeniem kilku korekt do projektu, a w skrajnych przypadkach stworzeniem go od nowa.
  • Jeśli na przeszkodzie do uzyskania zgody środowiskowej stoi brak potrzebnych dokumentów, sprawa jest prosta. Wystarczy bowiem je zdobyć, a następnie dołączyć do kolejnego wniosku. Oczywiście pod warunkiem, że nie pojawią się inne problemy wymagające interwencji.

Składasz ponowny wniosek o decyzję środowiskową? Wynajmij fachowców

Choć odmowna decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie musi oznaczać kłopotów, na pewno wydłuża formalności, którymi trzeba się zająć jeszcze przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Przekłada się to na niepotrzebne opóźnienia, które mogą doprowadzić do strat finansowych.

Żeby tego uniknąć, warto zrobić wszystko, aby wniosek o decyzję środowiskową został przyjęty. Pomogą Ci w tym firmy specjalizujące się w konsultingu środowiskowym. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu cała procedura okaże się o wiele łatwiejsza.

Czym dokładnie zajmują się tego typu podmioty? To oczywiście zależy od podpisanej umowy, jednak w większości przypadków współpraca obejmuje takie czynności jak:

  • analiza specyfiki inwestycji ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na środowisko naturalne (mowa tu także o osobach zamieszkujących obszar, na którym ma powstać budynek, droga itd.),
  • pomoc w załatwieniu formalności, a więc w zdobyciu potrzebnych dokumentów, które zostaną dołączone do wniosku,
  • fachowe doradztwo w zakresie ochrony środowiska, jak również sposobu planowania inwestycji,
  • pomoc w prawidłowym wypełnieniu wniosku o decyzję środowiskową – dzięki temu unikniesz ewentualnych błędów, które mogą wydłużyć cały proces,
  • interpretacja odpowiedzi na wniosek i analiza wskazanych błędów – wiąże się to, rzecz jasna, również z ich rozwiązaniem i ponownym złożeniem wniosku.

Do powyższych informacji trzeba dodać jeszcze to, że podmioty konsultingowe zazwyczaj nie ograniczają swojej działalności do jednego obszaru, jakim jest decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych. Ich wiedza i możliwości są znacznie szersze, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby rozszerzyć współpracę z nimi także o inne obszary.

Mogą one dotyczyć między innymi pomiarów emisji gazów i pyłów, badania wody i ścieków, pomiarów hałasu, pozwoleń zintegrowanych, czy też audytów środowiskowych. Możliwości jest sporo, dlatego warto z nich korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj