Torty kojarzą się zwykle z okrągłym biszkoptem przekładanym różnymi masami, dekorowanymi owocami czy bitą śmietaną. Dzisiaj jednak coraz częściej te wykwintne ciasta przyjmują fantazyjne kształty, stając się wręcz małymi dziełami sztuki. Mogą być zabawne, urocze, eleganckie i stylowe, a nawet całkiem pikantne – oczywiście w przenośnym znaczeniu tego słowa, bo w smaku torty artystyczne pozostają słodkie i po prostu pyszne.

Czym wyróżniają się torty artystyczne?

Torty artystyczne wyróżnia fantazyjny kształt i zdobienia, które zależą jedynie od wyobraźni jego twórców. By przygotować taki tort, trzeba nie lada kunsztu, a także sporo cierpliwości i zamiłowania do szczegółów. Doświadczonym cukiernikom wykonanie tortowej rzeźby zajmuje od kilku do nawet kilkunastu godzin! To ciężka, ale bardzo satysfakcjonująca praca, zwłaszcza gdy ostateczny efekt jest jeszcze lepszy niż projekt opracowany wspólnie z klientem. Jakie kształty mogą przyjmować torty artystyczne? Każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju, a wszystko zależy od koncepcji zamawiającego. Kopalnią inspiracji pozostaje internet, gdzie możemy znaleźć mnóstwo zdjęć już wykonanych wypieków. Przykładowo na stronie Warszawskiej Cukierni Camargo na Starym Mieście zaprezentowano torty w kształcie kota Garfielda, buta Nike, smoka, stylowej torebki, dinozaura, Króla Lwa, radiowozu, iPhona i wiele, wiele innych.

Torty artystyczne – idealne na wiele okazji

Torty artystyczne tworzone na zamówienie mogą przybrać dowolny kształt, który zachwyci obdarowaną osobę lub podkreśli charakter imprezy. Tego rodzaju wypieki są idealne na mnóstwo okazji:

  • urodziny – dla dzieci i dorosłych;
  • wesela oraz wieczory panieńskie i kawalerskie;
  • chrzciny, komunie i inne rodzinne uroczystości;
  • rocznice i jubileusze;
  • imprezy firmowe;
  • święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Dzień Dziecka, Halloween…

Co sprawia, że torty artystyczne szybko zyskują popularność, wypierając klasyczne ciasta? Przede wszystkim nieograniczone możliwości personalizacji i dobrania motywu przewodniego do zainteresowań jubilata, okazji lub specyfiki danej uroczystości. Dzieciom mnóstwo radości sprawiają wypieki w kształcie ulubionych zwierząt, bohaterów bajek, magicznych postaci czy pojazdów, a dorośli ucieszą się z tortu nawiązującego do ukochanego hobby, wykonywanego zawodu czy drogich sercu przedmiotów.

Tortowe dzieła sztuki są wspaniałe, a te najbardziej wyszukane często powodują potężny problem – trudno zmusić się do ich pokrojenia i konsumpcji! Na szczęście te artystyczne wypieki można uwiecznić na zdjęciach i filmach, a potem przekonać się, że smakują tak samo dobrze, jak wyglądają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj