Rozwój to nieodłączny element życia człowieka. Dążąc do realizacji niemożliwych do sięgnięcia jeszcze niedawno celów, przekraczając granice wyznaczone przez prawa fizyki czy biologii i optymalizując wszelkie procesy, człowiek nieustannie wyznacza kierunki postępu i dotyczy to wszystkich dziedzin życia. Zjawisko to jest zauważalne także w architekturze i budownictwie, w których coraz śmielsze wizje pozwalają tworzyć konstrukcje dosłownie łamiące prawa grawitacji, ale nie tylko. Trendy w tych obszarach równie mocno dotyczą bowiem ochrony środowiska, szeroko pojętych oszczędności, bezpieczeństwa i designu. Wszędzie tam niezbędny jest beton, który dziś przybierać może formę nie tylko fundamentu konstrukcji, ale też materiału wykończeniowego, gdyż prace nad nowymi technologiami jego produkcji także nie ustają.
Beton betonowi nierówny
Prosty przepis na pozyskanie betonu, zakładający użycie cementu, wody i odpowiednio dobranego kruszywa to dziś właściwie prehistoria. Betony wodoszczelne, wysokowartościowe, samopoziomujące czy odporne na ścieranie stanowią powszechnie wykorzystywane mieszanki. Nadal jest on oczywiście podstawowym elementem realizacji prac konstrukcyjnych i często stanowi trzon całego obiektu, ale już nie tylko. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny rozpoczął niedawno prace nad szczepionkami do betonu, które pozwolą optymalizować proces dojrzewania tego materiału w trakcie realizacji instalacji ogrzewania podłogowego, a tym samym wyeliminują pęknięcia betonu posadzkowego.
Takie wyzwania, kolejne cele wynikające z inicjatywy projektantów, inwestorów i samych wytwórców betonu, to odpowiedź na zmieniające się potrzeby. To także wychodzenie naprzeciw trendom dotyczących całego stylu życia. Powstanie np. betonu niskoemisyjnego, który w znacznym stopniu ogranicza ślad węglowy i emisję CO2 do atmosfery, to idealne rozwiązanie nie tylko dziś, ale i w przyszłości, jeśli dbanie o zasoby Ziemi ma stanowić fundament życia i przetrwania na naszej planecie. To najwyższej jakości beton uzyskiwany i transportowany w ściśle określony sposób, tak, aby ingerencja człowieka w środowisko naturalne i jego zasoby była ograniczona do minimum.
Cel, czas i koszty mają znaczenie
Tworzenie coraz to bardziej innowacyjnych technologii produkcji betonu to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga jasno określonej strategii działania. Jak pokazuje przykład https://www.gorazdze.pl/pl/betoniarnia-lodz, odpowiedzialnej za powstanie niskoemisyjnego betonu EcoCrete, wszystko zaczyna się od określenia misji – konkretnego celu, któremu materiał ten ma służyć. Planowanie prac nad unowocześnieniem betonu czy też uzyskaniem mieszkanki o konkretnych właściwościach, wymaga ogromnego nakładu finansów, odpowiednich zasobów ludzkich i czasu. Wykorzystane mogą zostać zasoby własne, gdyż betoniarnia dysponować musi działem odpowiedzialnym za kontrolę, weryfikującym jakość wytwarzanego betonu. Nierzadko jednak niezbędne jest wsparcie podmiotów zewnętrznych. Wydziały Budownictwa, laboratoria techniczne i zespoły badawcze często współpracują ze sobą realizując poszczególne etapy projektu.
Moment ustalenia składu konkretnej domieszki do betonu nie kończy całego procesu. Uzyskanie nowych właściwości otwiera jednak drogę do ścisłego określenie całego procesu produkcji nowej mieszkanki, jej dokładnego składu, proporcji, czasu powstawania oraz urządzeń niezbędnych do uzyskania określonego materiału. Wszystkie te elementy wymagają także certyfikatu, który potwierdza zgodność całej procedury i samego produktu z właściwą normą. W przypadku np. takich mieszanek jak EcoCrete, istotny jest też etap dostaw, który stanowi składową certyfikowanego obniżenie poziomu emisji CO2.
Tworzenie innowacyjnych mieszanek, jak widać, jest więc inwestycją zakrojoną na szeroką skalę, która wiąże się z wdrożeniem nowej procedury w betoniarni. Jest jednak często istotna w drodze rozwoju nie tylko tego zakładu, ale też możliwości technicznych w budownictwie, dlatego betoniarnie, dysponujące odpowiednimi zasobami, nieustannie podejmują się takich wyzwań.