Ciężko wyobrazić sobie współczesny beton bez domieszek chemicznych, których obecność w składzie mieszanki betonowej nie jest niczym zaskakującym przy większości betonów towarowych wykorzystywanych na budowach. Choć stanowią niewielki udział (do 5% masy cementu) całej masy, mają istotny wpływ na uzyskiwane parametry mieszanki betonowej (konsystencja, zdolność do wypełniania szalunków) jak również stwardniałego betonu (wytrzymałość, trwałość, mrozoodporność).

Kiedy stosować domieszki do betonu?

Podstawowym celem stosowania domieszek do betonu jest chęć zmiany jego właściwości. Wzbogacenie mieszanki przy pomocy specjalnych dodatków może wydłużyć lub skrócić czas wiązania się betonu, obniżyć także temperaturę wiązania, a nawet zwiększyć jego wytrzymałość. Wszystko zależy od tego, jaki dodatek wybierzemy. Jakie jest zastosowanie domieszek do betonu?

  • Zwiększenie elastyczności i płynności betonu,
  • Zmiana warunków wiązania i twardnienia betonu,
  • uszczelnianie mieszanki,
  • możliwość wykonania betonu w temperaturze poniżej 0 st. C.,
  • zmiana barwy betonu,
  • większa wytrzymałość betonu.

Oczywiście dobór konkretnego dodatku musi być podyktowany celem, który chcemy osiągnąć – każdy z nich wymaga zastosowania innej domieszki. Co najważniejsze, można je stosować z dowolnym rodzajem mieszanki – zarówno przy betonie na fundamenty, jak i na przykład przy betonie architektonicznym.

Jakie domieszki warto użyć?

To, jakich dodatków użyjemy, zależy przede wszystkim od celu, który chcemy osiągnąć. Na sklepowych półkach znajdziemy ogromną ilość rodzajów domieszek, które zmienią właściwości naszego betonu i dostosują go do naszych wymagań. Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Domieszki uplastyczniające – to najpopularniejszy rodzaj domieszek. Wystarczy już niewielka ilość (mniej niż 0,5% masy cementu), by dodatek ten sprawił, że mieszanka betonowa stanie się bardziej plastyczna. Taki beton lepiej zapełnia deskowanie, a przy tym jest dużo gładszy.

Domieszki upłynniające – ich zadaniem jest zmniejszenie ilości wody w mieszance. Pozwala to na uzyskanie betonu o większej wytrzymałości – ten rodzaj domieszek stosuje się przy budowie hal i magazynów, rzadziej w przypadku domów jednorodzinnych.

Domieszki opóźniające wiązanie betonu – ten dodatek pozwala opóźnić wiązanie cementu, co jest bardzo ważne w gorące dni. Stosowany jest głównie w miesiącach letnich, by uniknąć rys i pęknięć.

Domieszki przyspieszające wiązanie betonu – stosowane są w miesiącach jesienno – zimowych, kiedy to temperatura spada poniżej 5°C. Nawet użycie tego dodatku nie zwalnia z obowiązku zastosowania dodatkowych przykryć w postaci folii czy też styropianu.

Domieszki uszczelniające – to domieszka, którą warto wykorzystywać w mieszankach betonowych używanych do wykonania elementów budowlanych. Świetnie sprawdzi się w przypadku betonu na fundamenty, ponieważ to właśnie on jest w największym stopniu narażony na działanie wód gruntowych.

Na rynku znajdziemy ogromną liczbę domieszek i dodatków, które sprawią, że używana przez nas mieszanka będzie bardziej dopasowana do naszych wymagań. Nie warto jednak samodzielnie podejmować decyzji o wyborze konkretnego dodatku – lepiej skonsultować to z naszym budowlańcem.

Planujesz inwestycję w województwie dolnośląskim? Sprawdź ofertę betoniarni we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj