Choć mogłoby wydawać się, że w stroju do biegania najważniejszą rolę odgrywa obuwie, wybór koszulki nie może być przypadkowy. Nieodpowiednio dobrana może bowiem powodować duży dyskomfort, efektem czego jest spadek wydajności podczas treningu oraz szybsze pojawienie się zmęczenia. Istnieje kilka kwestii, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu koszulki do biegania – najważniejsze z nich opisujemy w artykule!

Na co zwracać uwagę podczas wyboru koszulki do biegania?

Podczas wyboru odzieży do biegania, najważniejszą kwestią jest materiał – to on bowiem w dużej mierze wpływa na wygodę podczas treningu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, koszulka treningowa nie powinna być wykonana z bawełny, ta bowiem szybko nasiąka wodą, nie oddaje wilgoci, przez co powoduje nie tylko dyskomfort, lecz także może prowadzić do powstawania podrażnień i otarć. Ponadto jest to materiał nietrwały, który po kilku treningach może ulec zniszczeniu.

Idealnym materiałem na koszulkę do biegania jest tkanina syntetyczna lub techniczna – najczęściej jest to poliester. Alternatywą może być także materiał naturalny, m.in. bambus. Koszulki sportowe często składają się także z mikro-kanalików, które efektywnie uskuteczniają odprowadzanie potu z ciała oraz zmniejszają wagę ubrania.

Co poza materiałem?

Skoro już wiesz, z jakiego materiału powinna być wykonana koszulka do biegania, zwróć uwagę na następną kwestię, jaką jest rozmiar. Ważne jest, aby t-shirt nie był ani zbyt obcisły, ani zbyt luźny. Te, które za bardzo przylegają do ciała, mogą być niewygodne, natomiast te większe mogą nie spełniać swojej podstawowej funkcji, jaką jest odprowadzanie potu ze skóry. Jak mówi nam ekspert z firmy Deckout, producenta odzieży sportowej:

W przypadku damskich koszulek do biegania niezwykle ważny jest fason, powinny one dobrze stabilizować biust – tak, aby odciążyć kręgosłup podczas treningu.

Ważne jest także, aby koszulka nie miała wystających szwów, które podczas treningu mogłyby obcierać skórę. Jej specyfikacja może różnić się także w zależności od pory roku – latem warto wybierać ubrania wykonane z lekkich i maksymalnie przewiewnych tkanin, zimą natomiast lepiej zdecydować się na koszulki termoaktywne, posiadające domieszkę np. włókien wełny, które zatrzymają ciepło ciała, zapobiegając tym samym wyziębieniu.

Należy pamiętać, że o funkcjonalności koszulek do biegania w dużej mierze decyduje producent, warto więc decydować się na ubrania, które wyprodukowane są przez rzetelną i zaufaną markę, korzystającą wyłącznie z wysokojakościowych i sprawdzonych materiałów. Teraz pozostaje Ci już tylko wybranie ulubionego koloru, skompletowanie pozostałych elementów garderoby i możesz śmiało ruszać na trening!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj