Kupno mieszkania to duży koszt. Dlatego warto poświęcić czas na poszukiwania nieruchomości, której cena będzie dla nas przystępniejsza. A da się znaleźć tańsze lokum.

Mieszkanie z rynku wtórnego
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym są często dużo wyższe niż na rynku wtórnym. Dlatego też dobrym pomysłem, jeśli chcemy znaleźć tańsze mieszkanie jest sprawdzenie ofert z rynku wtórnego. Nie powinniśmy ulec wrażeniu, że taka nieruchomość musi być w złym stanie, wymagać gruntownego remontu. Z rynku wtórnego oznacza też – mieszkanie dwuletnie, pięcioletnie. Nie musi koniecznie chodzić o stare budownictwo, a i tak cena może się już różnić. Mieszkanie z rynku wtórnego może w zakresie remontu wymagać na przykład tylko malowania. Jeśli jednak znajdziemy lokal, który należałoby gruntownie odświeżyć – może warto rozważyć i taką opcję. Koszty remontu mogą i tak nie przekroczyć różnicy między danym mieszkaniem a innym, nowym.

Przeczytaj również: Jak oglądać mieszkanie na sprzedaż?

Kwestia lokalizacji
Jakie mieszkania będą tańsze? Na pewno te położone w lokalizacji, która obecnie nie jest najbardziej atrakcyjną. Jeśli szukamy poza centrum, w nieco dalszej odległości od komunikacji miejskiej, bez trudu znajdziemy nieruchomość, która będzie tańsza. Warto zainteresować się planami zagospodarowania przestrzennego – może się bowiem okazać, że na razie w danej dzielnicy nie ma na przykład tramwaju, ale nie powinno to dyskwalifikować danej lokalizacji, gdyż planowane jest utworzenie linii w przeciągu kilku lat. Jeśli jesteśmy mobilni i poruszamy się samochodem, można też rozważyć wyprowadzkę pod miasto. Aglomeracje rozrastają się i coraz więcej osiedli budowanych jest na obrzeżach – za tym idzie oczywiście odpowiednia infrastruktura, przedszkola, sklepy, placówki medyczne, odpowiednie drogi.

Być na bieżąco
Tańsze mieszkanie można też znaleźć przez przypadek. Jak? Szukając na bieżąco ofert w Internecie lub u pośredników. Czasem zdarza się tak, że komuś bardzo się spieszy ze sprzedażą nieruchomości i gotowy jest spuścić z ceny. Oferty pojawiają się nawet co kilka chwil, ponieważ na rynku nieruchomości sporo się teraz dzieje. Takie tańsze apartamenty znikają też dużo szybciej, dlatego istotny jest refleks.

Pozory często mylą…
… także w przypadku nieruchomości. Szukając tańszej oferty można przyjrzeć się miejscom nietypowym – na przykład poddaszom, które nadają się do aranżacji. Takie nieco trudniejsze do urządzenia mieszkania, z uwagi między innymi na skosy, mogą mieć znacznie niższą cenę. Oczywiście adaptacja będzie kosztować sporo, jednak, jak w przypadku typowego remontu – koszt ten może i tak w zsumowaniu z ceną mieszkania być niższy niż gdybyśmy chcieli zapłacić za nową nieruchomość, w stanie deweloperskim. Do takich nietypowych lokalizacji należą też sutenery, mieszkania w blokach trzy, czteropiętrowych bez windy. Na marginesie warto dodać, że nawet w ramach jednego budynku cena może znacząco się różnić. Czynnikiem decydującym będzie piętro – mieszkania na parterze są zazwyczaj tańsze i to nawet o kilkaset złotych za metr, niż te na wyższych piętrach. Jeśli więc nieruchomość nie jest położona w miejscu, w którym na niższych piętrach jest po prostu ciemno – można rozważyć i taką opcję.

Porozumienie z właścicielem
Ceny mieszkania przedstawionej w ofercie nie powinniśmy traktować jako ostatecznej. Z właścicielem zazwyczaj można się dogadać, żeby spuścił z całkowitej ceny. Różnica nie będzie pewnie oszałamiająca, ale nawet sto czy dwieście złotych za metr to przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych, które zaoszczędzimy. Taką kwotę można już zainwestować w aranżację lokalu.

Poszukując mieszkania dobrze jest przejrzeć różne oferty, na przykład te dostępne na stronie https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan. Nowe propozycje pojawiają się praktycznie każdego dnia. Sonar pośredniczy w sprzedaży mieszkań w Gdańsku i Warszawie.

Źródło: sonarhome.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj