Łożyska stożkowe zalicza się do łożysk tocznych wałeczkowych. Jak łatwo się domyślić, elementem tocznym w takim łożysku jest wałeczek w kształcie ściętego stożka. Rozłączną konstrukcję łożyska stożkowego tworzą dwa pierścienie – zewnętrzny, w którym umieszczona jest skośna bieżna łożyska i wewnętrzny, w którym znajduje się druga bieżnia skośna z koszykiem.
Właściwości użytkowe łożysk stożkowych
Charakterystyczna budowa łożysk stożkowych z wykorzystaniem dwóch skośnych bieżni sprawia, że są one w stanie przenosić dowolne kombinacje obciążeń osiowych i promieniowych. Stosunek nośności osiowej do nośności promieniowej łożyska wzrasta wraz ze zwiększeniem kąta nachylenia zewnętrznej bieżni. Długa powierzchnia styku stożka z bieżnią pozwala na przenoszenie znacznych obciążeń. Można powiedzieć, że pod względem funkcjonalnym łożyska tego typu łączą w sobie cechy poprzecznych łożysk kulkowych skośnych, walcowych i wzdłużnych; mogą pracować jako łożyska poprzeczne i wzdłużne. Podobnie jak większość innych łożysk z grupy tocznych produkowane są jako jedno- i wielorzędowe.
Stożkowy kształt wałeczków i skośne bieżnie w łożyskach sprawiają, że elementy mogą przenosić obciążenia osiowe tylko w jednym kierunku. Dlatego bardzo często montowane są parami lub w większych układach – zauważa nasz rozmówca z hurtowni łożysk Bamart z Opola.
Planując wykorzystanie łożysk stożkowych, trzeba wziąć pod uwagę, że jest to typowe łożysko dzielone, w którym pierścienie można rozłączyć bez użycia dużej siły. Oznacza to, że po zamontowaniu łożyska, dla jego bezpieczeństwa, musi być ono cały czas obciążone. Łożyska stożkowe produkowane są bez fabrycznie wbudowanych uszczelnień i wymagają prawidłowo zaprojektowanego smarowania wraz z zabezpieczeniem przed wypływaniem substancji smarnej (stosowanie opraw lub komór łożyskowych).
Zastosowania łożysk stożkowych
Wysoka precyzja łożysk stożkowych czyni z nich idealne rozwiązanie do obrabiarek sterowanych numerycznie. Z kolei łatwość montażu, wysoka trwałość i niezawodność decyduje o wykorzystywaniu ich w piastach kół samochodowych. Uniwersalne możliwości wykorzystania łożysk stożkowych sprawiają, że znalazły one zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu, nie tylko w motoryzacji. Używa się ich również w konstrukcji maszyn rolniczych i budowlanych, w urządzeniach dla zakładów przetwórstwa spożywczego, ale także w przemyśle ciężkim: od hutnictwa po budowę statków.
Zastanawiasz się nad wyborem właściwego łożyska? Nie jesteś pewien, jaki typ łożyska sprawdzi się najlepiej w danej aplikacji? Skontaktuj się z doświadczonym sprzedawcą i poproś o wskazówki.