Urządzanie pokoju dla najmłodszego członka rodziny nie musi być wyzwaniem! Wystarczy przemyślany plan, dopasowana aranżacja i dbałość o kilka podstawowych elementów, aby stworzyć przestrzeń, w której maluszek będzie nie tylko dobrze się czuł, lecz również prawidłowo rozwijał. Jak zatem urządzić pokój dla niemowlaka? Co i gdzie powinno się w nim znaleźć? Podpowiadamy!

Funkcjonalnie urządzona przestrzeń

W przestrzeni organizowanej z myślą o najmłodszym członku rodziny, warto wydzielić poszczególne strefy. Nawet w minimalistycznym, mocno ograniczonym pod względem przestrzeni pokoju, da się dokonać podziału na strefy. Najlepiej oddzielić część przeznaczoną do snu i pielęgnacji dziecka od strefy, w której maluszek w niedługim czasie będzie się bawił i stawiał swoje pierwsze kroki.

Pamiętajmy, że pokój dziecka ma być funkcjonalny zarówno dla niego, jak i dla rodziców. To oni bowiem maluszkiem się opiekują, zmieniają pieluszki, ubranie i potrzebują wiele rzeczy mieć pod ręką. Sposób i miejsce ustawienia poszczególnych mebli ma zatem ogromne znaczenie.

Dopasowane meble dziecięce

Przemyśleć należy wybór mebli dziecięcych. Muszą być one dopasowane nie tylko pod względem rozmiarów, ale i sposobu wykonania. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo dziecka, a także jego pełen komfort codziennego funkcjonowania.

Meble powinny być niskie, stabilne, trwałe i bez wystających, ostrych elementów. Należy sprawdzać, czy nie zostały w nich zastosowane np. toksyczne farby bądź lakiery. Równie ważne jest przymocowanie wszystkich elementów i części, szczególnie tych regulowanych. Chodzi o to, aby dziecko przez przypadek nie zaklinowało sobie np. rączki w niektórych miejscach, a także o wyeliminowanie ryzyka połknięcia małych części. Dziecięce meble muszą być zatem wykonanie precyzyjnie, z wysokiej jakości materiałów; dobrze jest również, aby posiadały gładkie i zaokrąglone krawędzie oraz kanty.

Wraz z wyborem łóżeczka zwraca się uwagę na pościel dziecięcą oraz materac, na którym będzie spało dziecko. To kwestia i komfortu podczas snu, i zachowania prawidłowego podparcia dla ciała dziecka. Odpowiednie materace do łóżeczek dla niemowlaków można znaleźć na stronie https://rucken.pl/.

Aranżacja pokoju dla malucha

Maluszek przesypia sporo godzin w ciągu doby. Sen przynosi mu odpoczynek, ale i ma wpływ na rozwój. Dlatego tak ważna jest aranżacja pokoju dziecięcego. Dobrze jest postawić na stonowane kolory, które działają uspokajająco i są przyjemne dla oka. Przestrzeń dla maluszka nie może oferować nadmiaru bodźców, bo będą one utrudniały m.in. zasypianie.

W wystroju znaczenie ma ponadto zastosowane oświetlenie. W pokoju musi być jasno, światło ma być wyraziste, aby rodzicom było wygodnie zajmować się dzieckiem. Gdy maluszek jest układany do snu, swoją rolę spełni za to lampa, która oferuje subtelną poświatę i daje wrażenie przytulności.

Przemyślmy każdy detal, element wyposażenia, kolory czy wzory stosowane w pokoju maluszka. Od tego bowiem zależy efektywny odpoczynek dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj