Rolety zewnętrzne stanowią doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi, wpadającymi do pomieszczenia i bardzo dobry sposób na zapewnienie sobie prywatności. Ze względu na swoje przeznaczenie, rolety zewnętrzne są narażone na ewentualne uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Oczywiście, aby zapewnić im możliwie największą trwałość, do ich produkcji używane są wyłącznie materiały odporne na uszkodzenia czy duże zmiany temperatury, jednak nie wszystkim ewentualnościom można w pełni zapobiec i zdarzają się pewne usterki. Jakie najczęściej usterki zdarzają się w trakcie użytkowania rolet zewnętrznych i czy można je usunąć we własnym zakresie?

Najbardziej problematyczne części rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to cały system okienny, który składa się z wielu elementów. Spośród nich najbardziej narażone na zniszczenia są elementy ruchome, które z pewnością szybciej się zużywają i o które trzeba szczególnie dbać, jak zresztą w przypadku każdego innego urządzenia. Gdy dany element ulega zużyciu, najszybszym sposobem naprawienia systemu jest wymiana tego elementu na nowy. Takie usługi realizują autoryzowane serwisy, oferujące nie tylko sprzedaż nowego sprzętu i części zamiennych, ale również fachową naprawę, jeśli jest ona możliwa. Z tego względu warto kupować osłony okienne w autoryzowanych punktach sprzedaży u sprawdzonych dystrybutorów. Najczęściej koszt zakupu nowych części eksploatacyjnych nie jest dużym obciążeniem finansowym, co innego zakup nowego silnika – to z całą pewnością najdroższa część żaluzji fasadowych i refleksoli.

Zacinająca się roleta

Sprawnie działająca roleta zewnętrzna powinna płynnie opuszczać się i podnosić, co oznacza że jej ruch nie może być blokowany i utrudniony. Jeśli w czasie jej opuszczania napotykamy na jakikolwiek opór, powinniśmy sprawdzić przyczynę i w miarę możliwości wyeliminować jej źródło. Nie zawsze jest możliwe na pierwszy rzut oka wyjaśnienie przyczyny problemu, dlatego w takiej sytuacji najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, najlepiej do tej samej, która zajmowała się montażem.

Najczęstszą przyczyną zacinania się rolety są drobinki piasku lub innego brudu, które przedostały się do mechanizmu, blokując tym samym wszelkie ruchy osłony. Aby wykluczyć tę ewentualność, należy spróbować wyczyścić wszystkie uszczelki szczotkowe, używając do tego preparatu do czyszczenia klawiatury i elementów komputera, składającego się ze sprężonego powietrza. W okresie zimowym może również dojść do przymarzania pancerza do parapetu, co powoduje zablokowanie ruchu rolety. W tym przypadku należy rozmrozić mechanizm, używając do tego preparatu do rozmrażania zamków.

Uszkodzenie mocowania rolety

Uchwyty mocujące roletę pełnią ważną funkcję – zapewniają jej stabilność i utrzymują ją w stałej pozycji, dzięki czemu zapewniają jej stabilną pracę. Są one wykonane z dużą dbałością z zastosowaniem odpowiednio trwałych i elastycznych materiałów, jednak jak każda inna część mogą zostać uszkodzone – na przykład, w czasie gwałtownego otwierania okna. Gdy otwarte na oścież okno obija się o wnękę, elementy mocujące mogą pod wpływem niekontrolowanego uderzenia mogą pęknąć. W celu naprawy zniszczonych w ten sposób elementów nie powinno się ich kleić – te elementy, jeśli są uszkodzone, należy niezwłocznie wymienić na nowe. Sklejenie tych elementów osłabi ich nośność, która powinna być odpowiednia, aby utrzymać osłonę.

Zamarznięty pancerz – roleta się nie otwiera

Pancerz żaluzji fasadowych i rolet zewnętrznych jest narażony na przymarzanie na skutek ujemnych temperatur i gromadzącej się wody. Mróz może być tak samo niebezpieczny dla działania rolet zewnętrznych, jak deszcz, śnieg czy promienie słoneczne. Jeżeli w okresie zimowym zauważymy, że nasza roleta nie otwiera się lub nie chce się zamknąć, zrezygnujmy z działania na siłę. Wszelkie siłowe rozwiązania mogą doprowadzić do uszkodzenia pancerza i zerwania taśmy, a w skrajnych przypadkach – nawet do przegrzania napędu. Spróbuj delikatnie usunąć warstwę lodu z pancerza mechanicznie, a jeśli to nie pomoże – poczekaj do jej rozmrożenia lub użyj specjalnych środków do rozmrażania zamków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj