Wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego do naszego domu nie jest łatwym zadaniem. Głównym czynnikiem, na którym powinno nam zależeć, są jak najmniejsze koszty ogrzewania, które w obecnych czasach trudno jest uzyskać. Coraz więcej osób decyduje się na instalacje pompy ciepła. Przed podjęciem decyzji warto jednak dobrze zapoznać się z tematem i dowiedzieć się, jak działają tego typu urządzenia i czym kierować się przy ich wyborze.

Kilka najważniejszych faktów na temat pomp ciepła

Jedną z kluczowych zalet pomp ciepła, którą zapewnia każdy producent, jest niewątpliwie komfort użytkowania, gdyż ich obsługa wymaga od nas absolutnego minimum. Po uruchomieniu pompy nie trzeba martwić się o jej prawidłową pracę, gdyż jest ona w pełni zautomatyzowana. To, co może odstraszać, to jednak koszty instalacji tego typu urządzeń. Przyszłe koszty ogrzewania przy użyciu pompy ciepła są jednak bardzo niskie. Warunkiem jest jedynie odpowiednia izolacja budynku. Pozostałe fakty na temat pomp ciepła, które warto znać, to m.in.:

  • czysta i ekologiczna praca, bez spalin i innych zanieczyszczeń,
  • możliwość współpracy z istniejącymi źródłami ciepła, np. kotłem na gaz,
  • nie wymaga wiele miejsca, to małe i kompaktowe urządzenie,
  • oprócz ogrzewania domu potrafią również chłodzić pomieszczenia, co jest niezwykle przydatne w okresie letnich upałów.

Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Wybierając odpowiednią do swoich potrzeb pompę ciepła, należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry. Na początku jednak warto rozważyć jej konstrukcję. Urządzenia te dzielą się na modele monoblok i split. W pierwszym typie cały układ znajduje się w jednej jednostce, natomiast model split składa się z jednostki wewnętrznej zaopatrzonej w skraplacz, oraz zewnętrznej jednostki z parownikiem.

Mając na uwadze parametry pomp, jednym z najważniejszych czynników jest wydajność COP, czyli współczynnik efektywności cieplnej. Im wyższy współczynnik COP, tym lepiej. W zależności od producenta, wartości współczynników COP wahają się, dlatego należy mieć na uwadze jak najwyższą wydajność pompy. Ważny jest również poziom hałasu, jaki generuje pompa. Warto wybierać modele, które mimo przyzwoitej wydajności, będą generować jak najmniej decybeli. Nie mniej ważne są także zakresy temperatur, w jakich pompa ciepła może pracować. Jeśli producent deklaruje nam, że pompa przykładowo może pracować w temperaturach wynoszących nawet -25st, to jest to model godny uwagi. Ważna jest również wygoda w użytkowaniu pompy ciepła, dlatego warto mieć na uwadze jasny i czytelny interfejs. Moduł wifi wraz z aplikacją mobilną na pewno ułatwią korzystanie z urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj