Źle wyważone koła to potencjalne źródło problemów ze stanem technicznym auta, a także obniżenie komfortu jego prowadzenia. Złemu rozkładowi masy można jednak stosunkowo łatwo zaradzić, udając się do warsztatu, który będzie wyposażony w odpowiednią automatyczną wyważarkę do kół. Nowoczesne urządzenia tego typu skracają czas wykonania pomiaru i gwarantują bardzo precyzyjny dobór obciążników.

Dlaczego wyważanie kół jest tak ważne?

Koła są ważnym, lecz nie zawsze docenianym elementem pojazdu, odpowiadającym za utrzymywanie przyczepności do nawierzchni, a także efektywne przekazywanie wytwarzanej przez silnik mocy. Od nich zależy również w dużej mierze skuteczność hamowania i utrzymywania auta na wybranym torze jazdy. Choć zwykle za element decydujący o właściwym funkcjonowaniu kół uważa się opony – ich rodzaj i stan techniczny – to równie duże znaczenie powinno się przywiązywać do właściwego wyważenia kół.

Prawidłowe wyważenie zapewnia odpowiedni rozkład masy obracającego się koła, co wpływa na wiele ważnych dla użytkowania auta elementów. Zależy od niego wielkość powstających podczas jazdy wibracji, równomierne zużywanie się ogumienia, a pośrednio także skuteczność hamowania czy podatność na poślizg. Niewyważone koło oznacza również przyspieszone niszczenie się łożysk i piast, a także części zawieszenia.

Urządzenie, które umożliwia właściwe wyważenie kół, należy do podstawowego wyposażenia warsztatu zajmującego się wulkanizacją. Dzięki niemu przy każdej naprawie uszkodzonego ogumienia czy zakładaniu zimowych lub letnich opon można zadbać o prawidłowe rozmieszczenie na feldze ciężarków o odpowiedniej masie.

Automatyczne wyważarki do kół – dlaczego warto?

Automatyczna wyważarka do kół to sprzęt, który pomaga w ustaleniu, w jaki sposób i gdzie należy obciążyć felgę, by koło obracało się równomiernie, a jego rotacja nie obciążała nadmiernie żadnych elementów pojazdu. Nowoczesne wyważarki po założeniu na nie koła mierzą wszystkie parametry obrotów, wskazując na ekranie zarówno precyzyjną lokalizację potrzebnych ciężarków, jak i ich optymalną masę. Jest to szczególnie ważne w nowoczesnych samochodach, w których w kołach montuje się czujniki ciśnienia, ponieważ w znacznym stopniu zmieniają one rozkład działających sił. Prawidłowe wyważenie będzie się szczególnie liczyło w samochodach, które poruszają się z dużą prędkością, gdyż powiększa ona skalę ewentualnych problemów.

Inwestycja w nowoczesną automatyczną wyważarkę do kół to wydatek, który szybko się zamortyzuje. Dobrą ofertę wyważarek można znaleźć m.in. w firmie Techsul – sklepie z wyposażeniem warsztatu. Dobrej jakości sprzęt skróci czas obsługi każdego klienta, co ma szczególne znaczenie w okresach wzmożonego zapotrzebowania – wiosną i jesienią, gdy większość kierowców decyduje się na zmianę kół.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj