Orbitrek jest popularnym urządzeniem na wielu siłowniach. Ponieważ łączy w sobie zalety biegania i jazdy na rowerze trening na nim przynosi wiele zalet dla naszego organizmu. Spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększenie wydolności czy wzmocnienie podstawowych grup mięśniowych to tylko niektóre z korzyści płynących z treningu na orbitreku.

Czym jest orbitrek?

Orbitrek inaczej może być nazywany rowerem eliptycznym lub cross-trainerem. Dzięki specjalnej konstrukcji łączy on w sobie zalety roweru stacjonarnego, bieżni jak i steppera. Orbitrek nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu można ustawić go nawet w domu i ćwiczyć, kiedy tylko chcemy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze orbitreka?

Na rynku można znaleźć urządzenia wielu producentów, znacząco różniące się wyposażeniem i funkcjonalnością. Ceny podstawowych modeli zaczynają się już od kilkuset złotych. Najdroższe markowe sprzęty mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W najprostszych urządzeniach może nawet nie być wyświetlacza LCD, a sterowanie obciążaniem będzie mechaniczne. Zaawansowane modele będą posiadały wspomniany wcześniej wyświetlacz oraz obciążenie magnetyczne lub elektromagnetyczne. W niektórych orbitrekach znajdziemy również predefiniowane treningi, które będą zmieniały obciążenie w trakcie wykonywanych ćwiczeń.

Jak ubrać się na trening na orbitreku?

Do treningu na orbitreku nie potrzebujemy specjalnego ubioru. Buty sportowe męskie lub damskie w zestawie z odzieżą termoaktywną w zupełności wystarczą do wykonania treningu. Warto mieć ze sobą również bidon lub bukłak z wodą oraz ręcznik. Pozwolą one na odpowiednie nawodnienie i wytarcie potu z twarzy.

Jak trenować na orbitreku?

Przed przystąpieniem do zaawansowanych ćwiczeń na orbitreku należy rozpocząć od rozgrzewki. Można w tym celu ustawić najniższe obciążenie i trenować na urządzeniu przez około 10-15 minut. Innym sposobem mogą być podskoki, stepy w miejscu, przysiady czy pajacyki. Następnie należy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Podczas treningu należy pamiętać o trzymaniu ruchomych ramion urządzenia, utrzymywaniu wyprostowanej pozycji ciała, napięciu mięśni brzucha, oraz patrzeniu na wprost. Uchwytów nie należy trzymać kurczowo, a jedynie przytrzymywać w celu utrzymania równowagi. Zbyt mocne trzymanie będzie negatywnie wpływało na pracę ramion i może nawet doprowadzić do kontuzji.

Efekty ćwiczeń na orbitreku

Ćwiczenia na orbitreku będą przynosić efekty gdy będą wykonywane przez przynajmniej 30 minut dziennie 2-3 razy w tygodniu. Po kilku tygodniach można zwiększyć czas i intensywność. Przyczyni się to do jeszcze większej poprawy wyników. Podczas ćwiczenia na orbitreku wzmacniamy naszą siłę i wytrzymałość. Dodatkowo na urządzeniu w bardzo szybki sposób możemy spalać kalorie. Podczas półgodzinnej sesji możemy spalić nawet 300-400 kcal. Największą jednak zaletą jest chyba możliwość uzyskania efektów ćwiczeń z biegania bez nadmiernego obciążania stawów i mięśni, do których dochodzi gdy przed długi czas biegniemy po twardej nawierzchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj