Trądzik jest chorobą skórną, która zazwyczaj dotyka osoby w wieku od 15 do 30 roku życia. Co ciekawe, w ostatnim czasie obserwujemy znaczny wzrost liczby przypadków trądziku u dorosłych. Jakie rodzaje trądziku występują najczęściej? Co warto wiedzieć o tej chorobie?
Przyczyny trądziku
Okazuje się, że trądzik występuje nawet u 80% nastolatków i u 25% osób po 25 roku życia. Jeśli chodzi o przyczyny tej choroby, mogą one dotyczyć nadmiernego wydzielanie sebum, namnażania się bakterii w mieszku włosowym, zamknięcia mieszka włosowego przez korneocyty, czy też zmian w składzie sebum. Zmiany na skórze powstają przed nadmiar wydzielanego sebum, przez co martwe komórki naskórka zatykają ujścia gruczołów łojowych. Często sebum jest zmienione jakościowo i pozostaje w kanalikach, czego efektem są zaskórniki. One z kolei stwarzają odpowiednie warunki do namnażania się bakterii, a to prosta droga do powstania czerwonych, bolesnych krost.
Trądzik o łagodnym przebiegu
Łagodne rodzaje trądziku zazwyczaj nie wywołują bolesnych zmian skórnych i nie pozostawiają po sobie blizn. Oczywiście trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację, dzięki czemu stan naszej skóry nie ulegnie pogorszeniu. Wśród łagodnych odmian trądziku wyróżnić można:
- Trądzik zaskórnikowy – objawia się przez obecność zaskórników otwartych lub zamkniętych. Te pierwsze to małe, ciemne punkciki na brodzie, czole i nosie. Te drugie natomiast są niewielkimi zmianami o białym zabarwieniu.
- Trądzik zaskórnikowo-grudkowy – poza zaskórnikami, charakteryzuje się także występowaniem grudek. Przypominają one swoim wyglądem zaskórniki zamknięte, przy czym są bardziej wypukłe i widoczne głównie na czole oraz policzkach.
- Trądzik grudkowo-krostkowy – odznacza się umiarkowanym przebiegiem i jest najłatwiejszy do rozpoznania. W krostkach znajduje się treść ropna z płynem surowiczym i złuszczonym naskórkiem.
W tym wypadku nie należy wyciskać zaskórników i krostek, gdyż to może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego i dalszych problemów. W pielęgnacji mile widziane są lekkie kremy nawilżające, dopasowane do potrzeb cery.
Trądzik o ciężkim przebiegu
Ciężki przebieg trądziku to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że mierzymy się z bolesnymi i trudnymi do wyleczenia zmianami skórnymi. Jakie rodzaje trądziku wyróżniają się ciężkim przebiegiem? Najczęściej występujące są następujące choroby skórne:
- Trądzik różowaty – jest wywoływany przez zaburzenia naczyniowe i łojotok. Często towarzyszą mu krostki, ból i widoczny rumień.
- Trądzik ropowiczy – to trudna do zwalczenia postać trądziku. Wyróżnia się występowaniem na skórze cyst i grudek, które mogą pozostawiać trwałe ślady. Kuracja powinna zostać przeprowadzona pod okiem doświadczonego specjalisty.
- Trądzik piorunujący – najczęściej występuje u chłopców podczas dojrzewania. Pojawia się nagle i prowadzi do poważnych zmian skórnych oraz innych dolegliwości (gorączka, osłabienie, zapalenie stawów).
Poza leczeniem, w ciężkim przebiegu trądziku bardzo ważna jest też właściwa pielęgnacja. Unikajmy ciężkich i wysuszających kosmetyków do makijażu i stawiajmy na dwuetapowe oczyszczanie cery. Mile widziane są także specjalne dermokosmetyki o naturalnym składzie, oddziałujące na biologiczne przyczyny trądziku.