Odzież i obuwie robocze pełnią funkcję nie tylko ochronną. Ujednolicenie ubioru pracowników pozytywnie wpływa na renomę firmy i wzrost rozpoznawalności marki. Pracodawca może zatem realizować obowiązek zapewnienia odzieży roboczej wynikający z przepisów Kodeksu Pracy lub podjąć taką decyzję samodzielnie.

Jednym z wielu obowiązków pracodawcy względem pracownika jest zapewnienie mu w określonych przypadkach odzieży roboczej. Gwarantuje ona pracownikowi bezpieczeństwo i higienę pracy. Jej zadaniem jest ochrona prywatnej odzieży przed zabrudzeniem lub zniszczeniem w trakcie wykonywania przez zatrudnionego obowiązków służbowych. Odzież i obuwie robocze pełnią funkcję nie tylko ochronną. Ujednolicenie ubioru pracowników pozytywnie wpływa na renomę firmy i wzrost rozpoznawalności marki. Pracodawca może zatem realizować obowiązek zapewnienia odzieży roboczej wynikający z przepisów Kodeksu Pracy lub podjąć taką decyzję samodzielnie. Zastanawiasz się, jak wygląda sytuacja w branży meblarskiej, jeśli chodzi o odzież BHP? Pracodawca ma obowiązek ją zapewnić, czy jest to jedynie jego dobra wola? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Skupiamy się głównie na odzieży roboczej, ale warto wiedzieć, że istnieje także odzież ochronna, która pełni nieco inne funkcje.

Profesjonalna odzież BHP – kto ją zapewnia?

Profesjonalną odzież BHP zapewnia pracodawca. Pracownik nie powinien ponosić z tego tytułu żadnych opłat. Co więcej, w niektórych przypadkach pracownik może dostać ekwiwalent pieniężny, jeśli używa prywatnej odzieży jako roboczej. Jednak nie w każdym przypadku dochodzi do konieczności zapewnienia przez pracodawcę odzieży BHP.

Odzież robocza a odzież ochronna

Warto wiedzieć, że istnieje różnica pomiędzy odzieżą ochronną a odzieżą roboczą. Oba rodzaje ubrań przeznaczonych dla pracowników pełnią inne funkcje. Zadaniem odzieży roboczej jest zabezpieczenie prywatnych ubrań pracowników przed zabrudzeniem lub zniszczeniem w trakcie wykonywania przez niego obowiązków służbowych. Z kolei odzież ochronna, jak sama nazwa wskazuje, ochrania przed działaniem szkodliwych substancji, a także przed uszkodzeniami ciała. Odzież ochronna przysługuje między innymi pracownikom ochrony zdrowia, laboratoriów i służb ratowniczych, a także leśnikom, pracownikom budowlanym, spawaczom, hutnikom oraz pracownikom zakładów przemysłowych, produkcyjnych i przetwórczych. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz w artykule o odzieży roboczej.

Kiedy przysługuje pracownikowi odzież robocza?

Czy każdemu pracownikowi trzeba dostarczyć odzież roboczą? Jeśli chodzi o przepisy, Kodeks Pracy nakłada ten obowiązek na pracodawcę w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to sytuacja, w której może dojść do zniszczenia lub poważnego zabrudzenia prywatnej odzieży. Drugi – okoliczności, w których wymagane jest to ze względu na czynniki technologiczne oraz sanitarne, a także bezpieczeństwo i higienę pracy. Opisane w Kodeksie Pracy przypadki związane są z oceną konkretnej sytuacji. W praktyce oznacza to, że rozpatrywanie tego obowiązku następuje po analizie faktycznych warunków pracy w miejscu zatrudnienia. Wobec braku konkretnej specyfikacji dotyczącej sytuacji, w których trzeba zapewnić odzież roboczą, odniesieniem powinien być wewnętrzny regulamin przedsiębiorstwa lub zakładu pracy. To on określa, czy w danej firmie istnieje obowiązek noszenia przez pracowników odzieży roboczej, czy nie.

Odzież robocza w branży meblarskiej

Jaka odzież robocza sprawdzi się w branży meblarskiej? Wszystko zależy od tego, czym konkretnie zajmują się pracownicy. Jeśli chodzi o stolarzy i pracowników linii produkcyjnych, najprawdopodobniej potrzebna będzie odzież ochronna zabezpieczająca przed czynnikami fizycznymi. Konieczne będą też odpowiednie buty, a także maski ochronne. Pracownicy magazynu również powinni nosić stosowną odzież. Świetnie sprawdzą się na przykład praktyczne ogrodniczki, zwłaszcza z dużą liczbą kieszeni do przechowywania narzędzi. Wybierając odzież roboczą, warto wziąć pod uwagę, czy odzież powinna być dostosowana do zmiennych warunków atmosferycznych, czy będzie wykorzystywana tylko wewnątrz.

Trzeba zwrócić uwagę także na to, czy odzież robocza powinna mieć elementy odblaskowe. W takiej sytuacji sprawdzi się też jaskrawa odzież ostrzegawcza. Jeśli chodzi o ubrania dla pracowników salonów meblowych, w zależności od polityki firmy i kreowanego wizerunku, wybierane są t-shirty lub eleganckie koszule. Zwykle utrzymane są w kolorach nawiązujących do identyfikacji wizualnej marki i posiadają logo w widocznym miejscu. Ubrania robocze pracowników branży meblarskiej powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze, jeśli są częściowo wykonane z oddychającej bawełny. Większość ubrań roboczych, poza odzieżą specjalistyczną, to połączenie bawełny i wysokiej jakości poliestru.

Czy odzież roboczą można wynająć?

Ciekawym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw, jest wynajem odzieży roboczej. Warto sprawdzić ofertę firmy Stapol. Marka posiada duże doświadczenie zarówno w produkcji, jak i wynajmie oraz konserwacji odzieży roboczej i ochronnej. Oferuje wynajem odzieży wykonanej z najwyższej jakości materiałów, dostosowanej do specyficznych wymagań różnych branż.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj