Bigowanie to proces introligatorski, który polega na wykonaniu charakterystycznych wgnieceń w kartonie bądź kartce. Głównym celem metody jest ułatwienie odpowiedniego zginania materiałów. Technologia umożliwia uzyskanie estetycznego produktu o dowolnym kształcie i wymiarze. Na czym dokładnie polega bigowanie? Jakie narzędzia są wykorzystywane w procesie? Sprawdź, do czego służy bigowanie.

Istota procesu bigowania

Proces bigowania polega na wykonywaniu wgnieceń, które ułatwią zginanie danego materiału. Specjaliści wykorzystują różne narzędzia, aby nadać kartce lub kartonowi określony kształt. Bigowanie umożliwia uzyskanie estetycznego, wysokojakościowego efektu poprzez zerwanie włókien w strukturze materiału. Zabieg znajduje zastosowanie przy produkcji opakowań, ale jest wykorzystywany również w innych branżach. Niektóre firmy, np. drukarnie cyfrowe w Katowicach, oferują usługę bigowania podczas wytwarzania broszur czy okładek książek.

W tym celu stosują dwa rodzaje bigowania. Pierwszy z nich dotyczy zmiany struktury papieru bądź kartonu poprzez zniszczenie niektórych połączeń. W tym przypadku specjaliści nadkrawają lub perforują materiał. Inny typ bigowania odnosi się do zmiany geometrii produktu. Oznacza to, że papier lub karton ulega sprasowaniu. Na skutek procesu maleje grubość, a także sztywność materiałów. Metodę można przeprowadzać za pomocą różnych narzędzi.

Do czego dokładnie służy bigowanie?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg bigowania nie pogarsza jakości materiału. Aby uzyskać zadowalający efekt, specjaliści wykorzystują różne narzędzia, jednak najczęściej sięgają po tzw. bigówkę. Urządzenie zbudowane z czterokanałowej wkładki przegniatającej służy do przegniatania i wygniatania materiału. Maszyna jest prosta w obsłudze, a jednocześnie gwarantuje stworzenie efektu wysokiej jakości. Specjaliści dopasowują narzędzie odpowiednio do konkretnego rodzaju produktu. Z zabiegu bigowania korzystają przedstawiciele różnych branż.

Bardzo często decydują się na współpracę z doświadczonymi firmami, np. drukarnią AA Print z Katowic, aby zadbać o estetykę i wysoką jakość wyrobów. Metoda odgrywa istotną rolę przy produkcji różnego rodzaju opakowań, ale nie tylko. Bigowanie służy również do wytworzenia zaproszeń, broszur, teczek czy dekoracji. Warto nawiązać kontakt z ekspertami, którzy zachowują ostrożność podczas procesu, zwracając uwagę na konkretne cechy materiału, tj. grubość i jakość. Specjaliści wiedzą, jakie działania podjąć, aby uzyskać zadowalający efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here