Jeśli przeprowadzasz się do nowego miejsca lub Twój obecny dom po prostu wymaga remontu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że biała farba do ścian będzie jednym z pierwszych kolorów, który przyjdzie Ci do głowy podczas planowania aranżacji wnętrz. Nic w tym dziwnego. To jeden z najczęściej używanych odcieni farb ściennych na całym świecie. Praca z tą barwą nie zawsze jest jednak łatwa. By osiągnąć najlepsze możliwe efekty, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Sprawdź o czym trzeba pamiętać podczas malowania.
Odpowiednie przygotowanie ścian do malowania
Oczywiście przygotowanie ścian przed malowaniem jest istotnym pierwszym krokiem, niezależnie od koloru farby — ale jest to szczególnie ważne, jeśli zdecydujesz się na biały odcień, ponieważ z tą barwą wszelkie niedoskonałości mogą się wyróżniać. Dodatkowo, bez dobrego podkładu, biała farba do ścian może tworzyć niejednolitą powłokę, która łatwiej będzie się łuszczyć.
Aby uzyskać jak najlepsze efekty, zacznij od załatania wszelkich dziur, wgnieceń lub pęknięć za pomocą odpowiednich materiałów wypełniających. Następnie wyszlifuj ściany i upewnij się, że pracujesz z idealnie gładką powierzchnią. Pozbądź się również tłustych plam, kurzu i brudu. Kolejny krok to gruntowanie – w karcie produktu białej farby do ścian możesz sprawdzić, które podkłady są do niej zalecane. Po takim przygotowaniu ściany możesz rozpocząć malowanie.
Dobór odcieni do oświetlenia wnętrz
Biała farba do ścian jest dostępna zwykle w dziesiątkach zróżnicowanych tonacji, choć zasadniczo dzielą się one na trzy główne grupy: chłodne, ciepłe i czyste (neutralne). Ostatnia z wymienionych grup ma niewiele odcieni i dlatego jest stosunkowo wszechstronna. Natomiast już chłodna biel będzie mieć więcej pigmentów niebieskich, zielonych i czarnych, a jej ciepły wariant – czerwonych, pomarańczowych lub żółtych.
Pamiętaj, że ilość naturalnego światła w pomieszczeniu może wpłynąć na odcień farby i zmienić jej wygląd. Ogólna zasada jest taka, że chłodne biele dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach wychodzących na południe, ponieważ pomagają zrównoważyć dużą ilość światła słonecznego, natomiast ciepłe biele są zdecydowanie lepszym wyborem do wnętrz wychodzących na północ z niewielką ilością naturalnego światła – optycznie ocieplają przestrzeń. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny wariant, przetestuj go na swoich ścianach i zobacz, jak wygląda o różnych porach dnia.
Tworzenie głębi przy pomocy różnych wykończeń białej farby do ścian
W pokoju pomalowanym na całej powierzchni wyłącznie jedną białą farbą do ścian możesz odnosić wrażenie zbyt dużej sterylności. Aby pokój utrzymany w jasnym odcieniu wyglądał elegancko i jednocześnie przytulnie, dodaj aranżacji głębi. Nie jest to trudne – wykorzystaj różne rodzaje wykończenia białej farby na poszczególnych elementach wystroju wnętrza. Niech klasyczna biała farba do ścian z matowym wykończeniem ozdobi największe powierzchnie, ale na listwach przypodłogowych czy też ramach okiennych lepiej wypadnie delikatna satyna o średnim połysku. Pamiętaj o dodaniu elementów dekoracyjnych, ocieplających optycznie wnętrze – w białym pokoju świetnie sprawdzą się np. poduszki, dywaniki czy narzuty z miękkiej dzianiny.