Perymetria jest jednym z podstawowych badań wykonywanych przez okulistę. Dzięki temu może on dowiedzieć się, jakie pole widzenia (bez poruszania oczami) ma jego pacjent. W tym celu lekarz wykorzystuje urządzenie nazywane perymetrem.
Czym jest perymetria?
Perymetria to bardzo ważne badanie, które pozwala na zdiagnozowanie, czy w polu widzenia nie ma żadnych ubytków. Wykorzystywane jest między innymi do diagnozowania i monitorowania jaskry.
Perymetria znajduje także zastosowanie w diagnostyce guzów wewnątrzczaszkowych, nadciśnieniu tętniczym, czy bólach głowy nieznanego pochodzenia. Dodatkowo pozwala na wykrycie chorób nerwu wzrokowego i schorzeń siatkówki.
Wskazaniem do tego badania jest ograniczone pole widzenia, zmuszające do obrotu głowy w celu dostrzeżenia czegoś, co znajduje się z boku. Jest też istotne w przypadku, gdy pacjent nie widzi czegoś, co znajduje się przed nim.
Jak przygotować się do badania?
Perymetria jest badaniem nieinwazyjnym, dlatego przeprowadzane jest bezboleśnie i szybko. Warto jednak pójść na nie wypoczętym, by móc skoncentrować się na badaniu i poleceniach, które wydaje okulista. Wskazane jest zabranie ze sobą okularów do czytania, jeśli badany ma wady wzroku, gdyż ich brak może zaowocować niemiarodajnym wynikiem. Ze względu na czas, jak i na pełną koncentrację podczas wykonywanej perymetrii, jedynym nieprzyjemnym doznaniem może być znużenie, gdyż badanie wymaga dużego skupienia.
Na czym polega badanie?
W badaniu pola widzenia wykorzystuje się perymetr, zwany inaczej polomierzem. Pacjent siada przed urządzeniem i patrzy w ekran jednym okiem, zaś do ręki dostaje przycisk, którym musi zasygnalizować, że pojawił się świetlny punkt w jego polu widzenia. Każde oko badane jest oddzielnie, a na jego badanie przypada około 10 minut.
Istnieją dwie metody, które wykorzystuje się w perymetrii. Jedną z nich jest perymetria kinetyczna, polegająca na tym, że świetlny punkt przemieszcza się w trakcie badania. Natomiast druga metoda – statyczna – polega na tym, że punkt pojawia się i znika.
Perymetr komputerowy to jedno z bardziej zaawansowanych urządzeń, pozwalających na ocenę pola widzenia pacjenta. Pozwala na gromadzenie i drukowanie wyników badań. To nowoczesne urządzenie daje możliwość uniknięcia błędów podczas diagnostyki, co z kolei przekłada się na dopasowanie idealnej metody leczenia do konkretnego pacjenta. Współczesne perymetry pozwalają na precyzyjne odczyty i prawidłowe przeprowadzenie diagnostyki oka. Dzięki temu wykorzystywane są praktycznie w każdym gabinecie okulistycznym, a perymetria znalazła swoje miejsce wśród standardowo wykonywanych badań.
fot. krak-optic.pl