Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, a razem z nimi szczyt sezonu rowerowego. Ścieżki już powoli zapełniają się amatorami jazdy na dwóch kółkach a w sklepach pojawiają się coraz to nowsze sprzęty uatrakcyjniające rowerowe wycieczki. Warto zatem już teraz pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu, które zapewni nam nie tylko komfort podczas jazdy, ale również bezpieczeństwo nasze i naszych małych pasażerów.

O czym warto pomyśleć przed zakupami?

Zakup sprzętu sportowego zawsze wiąże się z podejmowaniem przemyślanych decyzji. Chaotyczne zakupy nie przynoszą pożądanego efektu i niejednokrotnie kończą się dostarczeniem do domu kolejnego niedopasowanego i bezużytecznego przedmiotu. Warto zatem, jeszcze przed wyjściem do sklepu zorientować się, czego właściwie szukamy i jaką sumę pieniędzy jesteśmy w stanie zainwestować. W tym celu pomocne okazują się różnego rodzaju strony internetowe oferujące wyszukiwanie produktów idealnie spełniających nasze oczekiwania oraz porównywanie cen. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka najlepiej dopasowany do jego potrzeb.

Fotelik z przodu czy z tyłu?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów fotelików rowerowych dla dzieci, między innymi te montowane z przodu bądź z tyłu roweru. W tym przypadku świetną wskazówką jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka jest jego wiek oraz waga. Dla mniejszych dzieci zdecydowanie poleca się foteliki przeznaczone do zamontowania na przykład pomiędzy siodełkiem a kierownicą. Jest to rozwiązanie dedykowane rodzicom maluchów, które nie ważą więcej nić 15 kg. Niektóre strony producentów podają, że są one odpowiednie nawet dla dziewięciomiesięcznych dzieci, które nie mają problemów z siadaniem. Wadą tego typu rozwiązania jest niewątpliwie zmniejszony komfort jazdy – nogi muszą być nieco rozszerzone, widoczność jest gorsza a manewrowanie nieco utrudnione. Zaletą natomiast jest fakt, że cały czas możemy mieć dziecko na oku i kontrolować jego zachowanie. Drugą propozycją jest fotelik montowany na przykład na bagażniku roweru. Jest to sposób bardziej klasyczny i może być stosowany w przypadku starszych dzieci – nawet do 5 lat. Takie rozwiązanie jest bardziej komfortowe lecz uniemożliwia bezpośredni kontakt wzrokowy z dzieckiem.

Dodatkowe funkcje fotelików

Przy wyborze fotelików dla dzieci należy również pamiętać o kilku dodatkowych funkcjach, dzięki którym zapewnimy mu komfort podczas rowerowych wycieczek.

  • Składane oparcie – jest to ważna cecha zwłaszcza podczas przenoszenia i przewożenia fotelika, dzięki tej funkcji zajmuje on znacznie mniej miejsca w szafie czy samochodzie.

  • Regulowana wysokość podnóżków – dzięki niej możemy dopasować wymiary fotelika do wzrostu dziecka, co zapewnia mu pełen komfort podczas jazdy.

  • Zdejmowane maty – znacznie ułatwiają utrzymanie fotelika w czystości.

  • Powłoka antybakteryjna

  • Regulowane odchylenie oparcia fotelika – jest to przydatna funkcja zwłaszcza podczas dłuższych wycieczek, kiedy dziecko może zasnąć w foteliku. Różne stopnie odchylenia dają możliwość dopasowania oparcia do aktualnych potrzeb malucha i nie nadwyrężają jego kręgosłupa.

  • Regulowana wysokość zagłówka – pozwala na dostosowanie go do wzrostu dziecka. Dodatkowe zagłębienie na kask pozwala na zachowanie komfortu podczas jazdy.

  • Amortyzacja -amortyzowany fotelik zmniejsza ryzyko uszkodzenia organów oraz kości dziecka. Zapewnia również stabilność, a przez to komfort.

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem naszego codziennego życia, dlatego warto ją kształtować u dzieci już od najmłodszych lat. Wspólne wycieczki rowerowe są świetnym początkiem tego rodzaju edukacji, dlatego warto zadbać o to, aby maluchy czerpały z nich jak najwięcej korzyści. Jeśli zatem nie mamy pewności, jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka, aby w pełni spełniał jego potrzeby, warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy chętnie odpowiedzą na nasze pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj