Ładowarki teleskopowe to dość powszechne maszyny budowlane wykorzystywane w pracach transportowych, załadowczych i rozładowczych. Ładowarki teleskopowe znajdują zastosowanie w szeroko pojętej branży budowlanej, rolniczej, a także w przemyśle lekkim i ciężkim.

Ładowarka teleskopowe pozwalają na montaż wielu akcesoriów oraz osprzętu roboczego, dzięki czemu zapewniają szeroką wszechstronność użytkowania. Montując na nich różnego rodzaju akcesoria, maszyny tego typu mogą być wykorzystane m.in. do przemieszczania materiałów za pomocą szufli, transportu towarów na paletach, przemieszczania ładunków i osób w koszach na stanowiska robocze na wysokości czy do szeregu prac w rolnictwie i budownictwie – np. zagęszczania gruntu czy mulczowania krzewów i traw.

Istnieje kilka rodzajów ładowarek teleskopowych, które różnią się między sobą napędem, rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz parametrami technicznymi. Pod względem napędu możemy wyróżnić ładowarki z napędem mechanicznym, hydraulicznym i elektrycznym.

Konstrukcyjnie ładowarki teleskopowe dzieli się na dwie kategorie – ładowarki czołowe oraz ładowarki obrotowe. Ładowarki czołowe wyposażone są w wysięgnik zamontowany po prawej stronie maszyny, a także w nieruchomą kabinę operatora. Charakteryzują się one bardzo dużym udźwigiem. Ładowarki obrotowe posiadają obrotową głowicę, która umożliwia obrót kabiny operatora o 360o. Mimo mniejszego udźwigu maksymalnego ładowarki tego typu zapewniają większą wysokość podnoszenia oraz dużą wydajność pracy.

Uprawnienia do obsługi ładowarek teleskopowych

Każda ładowarka teleskopowa podlega dozorowi technicznemu sprawowanemu przez Urząd Dozoru Technicznego. Wobec tego do ich obsługi i konserwacji konieczne są stosowne uprawnienia UDT.

Ładowarki teleskopowe to swego rodzaju wózki widłowe, które należą do kategorii I WJO. Maszyny tego typu nazywane są inaczej wózkami podnośnikowymi ze zmienną fazą wysięgu. Aby zdobyć uprawnienia operatorskie do bezterminowej obsługi ładowarek teleskopowych niezależnie od marki, modelu czy zamontowanego osprzętu, należy odbyć kurs operatorski na kategorię I WJO oraz zdać państwowy egzamin składany przed komisją UDT.

Kurs na ładowarki teleskopowe składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Podczas części teoretycznej kursant poznaje informacje dotyczące aktualnych przepisów dozoru technicznego i BHP, uczy się rozwiązań konstrukcyjnych i zasady działania ładowarek, a także poznaje obowiązki operatorskie przed, w trakcie oraz po zakończeniu pracy na stanowisku. W trakcie części praktycznej kursant poznaje bezpieczny i efektywny sposób obsługi ładowarek teleskopowych.

Na szkolenie operatorskie może zapisać się każda osoba, która ukończyła 18. rok życia, nie wykazuje przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku operatorskim, a także ma co najmniej podstawowe wykształcenie. Kursy organizowane są w formule dziennej, wieczorowej, zaocznej, przyśpieszonej czy weekendowej i mogą być finansowane ratalnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj