Kuchnia włoska kładzie bardzo duży nacisk na antipasti, czyli przystawki podawane gościom przed pojawieniem się na stole głównych dań. Śmiało można stwierdzić, że szefowie kuchni są mistrzami w kreowaniu przysmaków, które podaje się w małych porcjach. Te zachwycają nie tylko bogactwem aromatów, ale także swoim wyglądem. Sprawdź, które włoskie przystawki cieszą się największą popularnością.
Jakie włoskie przystawki znane są na całym świecie?
We włoskiej kuchni niezwykle ważnym elementem każdego przyjęcia są niewielkie przystawki. Ich główną zaletą okazuje się krótki czas przygotowania, ponieważ większość z nich nie wymaga gotowania. Podstawowym przysmakiem włoskim jest świeże i chrupiące pieczywo, którego nie może zabraknąć na stole. Nie mniej ważna dla Włochów jest także sama oliwa, dlatego i ona gości praktycznie w każdej przystawce.
Oprócz tych dwóch składników najbardziej charakterystycznymi dla włoskiej kuchni przystawkami są:
- insalata caprese – czyli serwowane świeże pomidory z mozzarellą oraz bazylią,
- carpacci – którego głównym składnikiem jest polędwica wołowa, podawana z parmezanem oraz rukolą,
- bruschetty – to najbardziej charakterystyczne grzanki w kuchni włoskiej, serwowane najczęściej z pomidorkami koktajlowymi oraz mozzarellą,
- prosciutto con melone – to również niezwykle popularne antipasti na włoskim stole – kawałki soczystego melona owinięte szynką parmeńską.
– Podawanie przystawek przed daniem głównym ma za zadanie pobudzić kubki smakowe oraz zaostrzyć apetyt. Najważniejsze w ich przygotowaniu jest lekkość oraz znikome obciążenie dla żołądka, czym charakteryzuje się włoska kuchnia. Dodatkowo przystawki stanowią idealne rozwiązanie, kiedy jest dużo gości. Umożliwia to skosztowanie wielu różnorodnych przysmaków przed podaniem dania głównego – podkreśla specjalista z Restauracji Pizzeria Bazylia.
Czy przystawki w kuchni włoskiej są ważne?
Renomowane lokale oprócz dań głównych serwują przystawki będące wprowadzeniem do dania głównego. Nie należy ich jednak mylić z czekadełkiem, które również jest podawane w restauracjach.
W formie przystawek najlepiej sprawdzają się kompozycje przygotowane w sposób wytrawny. Często przyjmują formę delikatnie słonej przekąski. Powinna być ona skomponowana w taki sposób, aby nie odwracała uwagi od dania głównego. Nie może być zatem zbyt sycąca. W przypadku antipasti często stosuje się określenie finger food, czyli idealnie skomponowanej kompozycji w sam raz na jeden kęs. W zależności od kuchni, włoskie przystawki serwowane mogą być na ciepło, jak również na zimno.
Na uwagę zasługuje również sama forma podania antipasti. Niezależnie od tego, czy serwuje się je na zimno, czy na gorąco, powinna prezentować się efektownie oraz zachęcać do jej skosztowania. Musi być również łatwa do zjedzenia. Warto o tym pomyśleć w szczególności, kiedy serwuje się kilka porcji na jednym większym talerzu.