Budynki wielokondygnacyjne to obecnie jedne z najczęściej spotykanych konstrukcji, a ich popularność nie ogranicza się jedynie do miast. Galerie handlowe, obiekty administracyjne czy użytkowe powstają w każdym zakątku kraju, jednakże zapewnienie bezpieczeństwa na ich terenie stanowi wyzwanie samo w sobie.

Wsparcie specjalistów

Stworzenie fundamentów bezpieczeństwa zaczyna się na długo przed oddaniem budynku do użytku. Na etapie projektowania konieczna jest współpraca ze specjalistami ds. ochrony przeciwpożarowej, takimi jak https://alfafire.pl/przeglady-gasnic/, którzy pomogą zabezpieczyć obiekt już na najwcześniejszym etapie prac. Podczas fazy projektowania oceniana jest ilość oraz wielkość stref pożarowych, a także rodzaj potencjalnych zagrożeń, związanych z wybuchem pożaru. Informacje te są niezbędne do stworzenia planu instalacji przeciwpożarowej, a także zamontowania pierwszych zabezpieczeń w obrębie budynku. Mowa o środkach ochrony pasywnej (biernej), czyli takich, które utrudniają rozprzestrzenianie się ognia w przypadku pożaru. Zabezpieczenia tego typu obejmują m.in. zastosowanie materiałów, impregnatów, wypełnień oraz izolacji odpornych na ogień.

Systemy sygnalizacji oraz oddymiania

Budynki wielokondygnacyjne z racji swojego kształtu stwarzają sporo trudności podczas zabezpieczania obiektu przed ogniem. Podstawowym problemem jest rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu, który – zgodne z prawami fizyki – unoszony jest do góry wraz z generowaną podczas spalania wysoką temperaturą. Jest to znaczący problem, gdyż na zablokowanie zostają narażone klatki schodowe, czyli najważniejsze drogi ewakuacyjne z wyższych pięter. Aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, konieczne jest zamontowanie skutecznego systemu detekcji oraz oddymiania, które zadbają o to, aby w razie pożaru ludzie mieli otwartą drogę w stronę wyjścia.

Montaż czujek

Detektory dymu, gazu, ognia oraz temperatury stanowią pierwszą linię obrony przed pożarem, jednakże ich skuteczność jest uzależniona od miejsca, w którym zostaną zamontowane. Różne typy czujek reagują na odmienne czynniki, jednakże w określonych warunkach mogą wywołać fałszywy alarm lub nie zareagować w przypadku pojawienia się ognia. Przykładowo detektor temperatury zareaguje z opóźnieniem, jeżeli zostanie umieszczony w pobliżu nawiewu wentylacji lub wiatraka, co wpłynie na zafałszowanie odczytów. Prawidłowe rozmieszczenie czujek stanowi jeden z kluczowych elementów zabezpieczenia dowolnego obiektu.

Regularne przeglądy

Nawet najlepsze systemy zwalczania pożaru narażone są na nieprawidłowe działanie, dlatego tak ważne jest utrzymywanie wszystkich elementów w odpowiedniej kondycji. W tym celu niezbędne jest przeprowadzanie inspekcji przynajmniej raz w roku, a także regularne sprawdzanie, czy system działa prawidłowo podczas próbnych ewakuacji. Pozwala to uniknąć zagrożeń związanych z potencjalnie łatwymi do przeoczenia awariami, takimi jak brak zasilania w czujkach lub urządzeniach zasilanych bateriami bądź niesprawnymi gaśnicami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj