Zapotrzebowanie na usługi kurierskie wraz z rozwojem gospodarki i handlu wzrasta z roku na rok. Niemniej jednak wycena proponowana przez firmy kurierskie zależna jest od kilku czynników, takich jak waga, wymiary, ale również zawartość przesyłek. Z tego powodu czasami zdarza się, że kurierzy w momencie weryfikacji paczek, doliczają do nich dodatkowe opłaty. W jakiej sytuacji firma kurierska może doliczyć opłatę? Wyjaśniamy.

Dlaczego firma kurierska może doliczyć dopłatę?

Najczęstszą sytuacją, w której kurier dolicza dodatkową opłatę do przesyłki kurierskiej, są jej parametry, takie jak waga oraz wymiary. Podczas składania zamówienia wymagane jest podane dokładnych parametrów paczki, które następnie podlegają weryfikacji przez pracowników firmy kurierskiej. – mówi przedstawiciel firmy kurierskiej EUPACO w Mrokowie. – W przypadku, kiedy wymiary paczki są niezgodne ze stanem faktycznym, przewoźnik może wtedy doliczyć dopłatę. Naliczenie dodatkowych kosztów może także wystąpić w sytuacji, gdy przesyłka jest nieprawidłowo zapakowana m.in. w uszkodzone pudło, co uniemożliwia pracownikom firmy kurierskiej, jej automatyczne sortowanie.

Dopłaty do paczek obowiązują również w odniesieniu do paczek niestandardowych, które charakteryzują się nieregularnym kształtem, takim jak okrągły lub trójkątny, posiadają wybrzuszenia, mają wymiary przekraczające określone normy podane przez daną firmę kurierską, a także przekraczają dopuszczalną wagę wynoszącą 30 kg. Taka paczka nie może być sortowana automatycznie i kurierzy muszą sortować ją ręcznie, co ze względu na konieczność poświęcenia dodatkowej uwagi i czasu, podnosi koszty usługi kurierskiej.

Jak przygotować przesyłkę kurierską do nadania?

Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wysyłką przesyłki kurierskiej, należy przede wszystkim poznać jej szerokość, długość i wysokość, a także odpowiednio ją zważyć. Jeśli chodzi o wagę przesyłki kurierskiej, przed zamówieniem usług warto sprawdzić na stronie internetowej konkretnej firmy, jakie zasady w niej obowiązują i jakie dopuszczalne parametry paczek mogą być przeznaczone do wysyłki.

Paczka, którą chcemy nadać, musi być także odpowiednio zapakowana w nieuszkodzone i solidne kartonowe pudło, którego wielkość powinna być dopasowana do zawartości paczki, tak, aby chronić towary przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz przesuwaniem się. W momencie, kiedy przesyłka kurierska ma zostać wysłana za granicę, warto również zapoznać się z wymogami danego kraju i sprawdzić listę rzeczy zabronionych w celu uniknięcia zarówno zwrotu paczki, jak i naliczenia dodatkowych opłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj