Zazwyczaj przypominają niewielkie, czarne kropeczki, które umiejscowione są przy ujściach gruczołów łojowych – to właśnie wągry, które bardzo często występują zwłaszcza na nosie. Wyglądają nieestetycznie, ale nie powodują innego dyskomfortu. Warto jednak dowiedzieć się, jak pozbyć się wągrów, ponieważ mogą być one pierwszym symptomem rozwoju poważniejszych chorób skóry – z czasem mogą przerodzić się nawet w trądzik u dorosłych.
Jak pozbyć się wągrów na nosie?
Pojawiające się na nosie wągry to nic innego, jak zaskórniki otwarte. Są one efektem ubocznym zatkanych ujść gruczołów łojowych. Są znacznie prostsze w usuwaniu od zaskórników zamkniętych, ponieważ nie znajdują się pod skórą. Dlaczego są obecne na cerze? Czasami powodem jest niedobór witaminy A i B, ale także duża ilość stresu, zanieczyszczone powietrze, zmiany w gospodarce hormonalnej albo źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.
Ale jak pozbyć się wągrów na nosie? Najlepiej przeciwdziałać ich powstawaniu. Tutaj ratunkiem jest regularne oczyszczanie twarzy, czyli poprawne wykonywanie wieczornego demakijażu. Jeżeli właściwie umyjemy buzię przy użyciu olejków, płynu micelarnego, mleczka czy balsamu myjącego, a następnie sięgniemy jeszcze po piankę czy żel, to możemy mieć pewność, że pozbyliśmy się też nadmiaru sebum czy innych zanieczyszczeń, które osiadają na skórze w czasie dnia. Bardzo ważne jest też poranne mycie twarzy – nawet na poszewce od poduszki znajduje się wiele drobnoustrojów, które nie są dobre dla cery. Przynajmniej raz w tygodniu zaleca się stosować peeling (np. enzymatyczny lub drobnoziarnisty), ponieważ pozbywamy się w ten sposób martwego naskórka. Po wysiłku fizycznym również konieczne jest dokładne i właściwe oczyszczenie cery.
Nie wolno jednak samodzielnie wyciskać zaskórników, ponieważ w ten sposób nabawimy się mikrouszkodzeń skóry, które mogą skutkować powstawaniem nie tylko przebarwień, ale także poważniejszych blizn. Czasami zabiegi oczyszczania proponują gabinety kosmetyczne, ale często jest to ostateczność. Tymczasem właściwie dobrane kosmetyki mogą zniwelować problem, o ile będziemy stosować je regularnie, a dodatkowo zadbamy też o prowadzenie zdrowego stylu życia (tj. dieta, ruch oraz odpowiednia ilość snu i unikanie stresujących sytuacji).
Wągry a trądzik u dorosłych
Pojedyncze zmiany, które pojawiają się na skórze, wcale nie muszą przerodzić się w poważniejsze problemy. Warto jednak obserwować cerę i monitorować, czy czasami zaskórników nie pojawia się więcej. Dlaczego jest to tak ważne? Jednym z objawów, jakie wyróżniają trądzik u dorosłych, są wągry. Początkowo pojawiają się na nosie, ale nierzadko obejmują też fragmenty brody, czoła czy policzków.
Jeżeli zaskórniki zamknięte oraz otwarte będą stale gościły na naszej buzi – kwestią czasu jest rozwinięcie stanów zapalnych. Może się wydawać, że takie dolegliwości to raczej domena młodego wieku i okresu dojrzewania. Rzeczywiście zazwyczaj to właśnie u młodych osób rozwija się trądzik, jednak u dorosłych również występują problemy z nadprodukcją łoju.