Zadaniem profili do płyt gipsowych jest stabilne utrzymywanie ich w wybranym miejscu. To więc nieocenione dodatki, bez których nie powstałaby żadna ścianka działowa, ani inne elementy wykonane z płyt gipsowych. Płyty g-k są uniwersalne i stosowane do różnych zadań, dlatego konieczne jest dobranie właściwych profili do konkretnego celu, jak to zrobić?

Rodzaje profilów do płyt gipsowo-kartonowych

Profile do płyt gipsowo-kartonowych dopiera się zgodnie z przeznaczeniem. Wśród nich wyróżniane są profile ścienne, sufitowe, do ościeżnic, okładzin i poddaszy. Wybór właściwych profili powinien rozpocząć się właśnie od określenia, w jakim miejscu zostaną one zastosowane. Dopiero w kolejnym kroku należy zwrócić uwagę na bardziej zaawansowane parametry akcesoriów.

W przypadku profili przeznaczonych do montowania ścianek działowych występują produkty obwodowe oznaczone jako U (lub UW) i pionowe C (lub CW). Pierwsze montowane są do podłogi i sufitów, natomiast drugie mocowane są na ścianach. Wykonywane są z nich również okładziny ścienne oraz obudowy szybów instalacyjnych.

Do montażu bardzo wysokich ścian wykorzystywane są również profile przyścienne UA, charakteryzują się ona większą nośnością i grubością blachy. Stosowane są również do ościeżnic drzwiowych. Ostatnim popularnym rodzajem profili do płyt g-k jest model CD wykorzystywany do montażu sufitów podwieszanych oraz zabudowy poddaszy.

Na co zwrócić uwagę wybierając profile do płyt gipsowych?

Poza przeznaczeniem profile różnią się między sobą wielkością, trzeba na to zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania elementów szkieletowej konstrukcji. Oczywiście właściwy wybór zależy od parametrów płyty g-k, która będzie używana. Profile UW, CW, UA dostępne są w szerokościach 50, 75 i 100 mm, natomiast profile CD mają wielkość 30 lub 60 mm. Obok szerokości równie ważnym parametrem wielkości jest długość profili, najczęściej występują one w długości 3 i 4 mb. Odpowiednie dobranie wielkości profilu ułatwi jego montaż i zaoszczędzi czas na przycinanie elementów.

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest profil. Na pierwszy rzut oka różnią się one rodzajem blachy, występują w wersji gładkiej i ryflowanej, która jest grubsza i bardziej wytrzymała. Oba rodzaje profili znajdują się w ofercie sklepu internetowego z materiałami budowlanymi MSexpert.pl. Oprócz tego warto zapytać sprzedawcę o szczególne właściwości elementów, na przykład warstwę antykorozyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj