Klimatyzacja to wynalazek, który staje się wybawieniem podczas upałów. Zapewnia komfortowe warunki w domu czy w samochodzie, gdy na zewnątrz panują bardzo wysokie temperatury. Warto jednak korzystać z niej rozsądnie – szczególnie, jeśli w otoczeniu znajdują się niemowlęta. O czym należy więc pamiętać?

Nie ma żadnych przeciwwskazań co do stosowania klimatyzacji w pomieszczeniach, w których znajdują się noworodki czy niemowlęta. Chłodne powietrze wydostające się z urządzenia nie stanowi zagrożenia – wręcz przeciwnie, pozwala zapobiec nadmiernemu przegrzaniu się dziecka, czego konsekwencją może być nawet udar cieplny. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Klimatyzacja a niemowlę – co jest ważne?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że klimatyzacja nie zaszkodzi niemowlakowi, musisz dostosować się do kilku ogólnych zasad. Chodzi między innymi o wybór optymalnej temperatury, właściwe kierowanie nawiewu czy nawet… zakładanie odpowiedniego ubrania. Nie bez znaczenia są również czynności pozwalające na utrzymanie klimatyzatora w czystości.

  • Regulacja temperatury

Bezpieczne korzystanie z klimatyzacji to dobór odpowiedniej temperatury. Zaleca się, aby różnica między warunkami panującymi we wnętrzu a na zewnątrz wynosiła zaledwie 5-6oC. Intensywniejsze schładzanie może doprowadzić do szoku termicznego, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Warto o tej zasadzie pamiętać niezależnie od tego, czy chodzi o zależność „klimatyzacja w samochodzie a niemowlę” czy „domowa klimatyzacja a noworodek”.

  • Kierunek nawiewu

Bezpośrednia ekspozycja na chłodny strumień powietrza nie jest wskazana – dotyczy to szczególnie noworodków i niemowląt. Maluchy są bardzo wrażliwe na niską temperaturę – przede wszystkim w okolicy twarzy i głowy. Dlatego nawiew klimatyzatora powinien być skierowany w inną stronę.

  • Odpowiednia odzież

Gdy w mieszkaniu lub samochodzie działa klimatyzacja, należy pamiętać o odpowiednim ubraniu malucha. Jeżeli w pomieszczeniu jest chłodno, warto założyć dziecku cienką bluzkę z długim rękawem. Pozwoli to zapobiec szokowi termicznemu po wyjściu na zewnątrz.

  • Czyszczenie klimatyzacji

Tylko czysta klimatyzacja jest w stanie zapewnić dopływ świeżego i przyjemnie chłodnego powietrza. Dlatego warto pamiętać o systematycznych pracach konserwacyjnych. Koniecznością jest regularne czyszczenie filtrów lub ich wymiana – to na nich osadzają się pleśnie, grzyby oraz inne drobnoustroje. Warto także oczyszczać pojemnik na skraplającą się ciecz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj