Nowy członek rodziny w domu wymaga nieustannej opieki oraz odpowiednio przygotowanego miejsca do snu, odpoczynku i rozwoju. Duże znaczenie w tym przypadku ma łóżeczko oraz dobrany do niego materac. Ten ostatni odpowiada nie tylko za komfortowy sen maluszka. Jak zatem dobrać materac do łóżeczka dziecięcego? Czym się kierować i czy można wykorzystać używany materacyk?

Nowy czy używany?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, czy jest sens i czy można postawić na używany materac. Odpowiedź w każdym przypadku powinna być taka sama – nie. O ile używane łóżeczko nadaje się do wykorzystania przez kolejnego maluszka – zakładając, że nie jest zniszczone – o tyle materacyk powinien być wymieniany za każdym razem, gdy ma na nim spać nowy członek rodziny.

Przede wszystkim chodzi o odkształcenia, które pojawiają się w używanych materacach. Każde dziecko ma inne potrzeby, ale i odmienną wagę czy tempo rozwoju. Materac dopasowuje się do kształtu jego ciała, więc wykorzystanie go przy kolejnym dziecku może skutkować nieprawidłowym rozwojem maluszka, nie mówiąc już o braku tak ważnego komfortu użytkowania materaca.

To także kwestia higieny. Maluszkowi się ulewa. Dziecko się poci, w łóżeczku nierzadko choruje, pieluszka może przecieknąć. Wszystkie wydzieliny trafiają do wnętrza materaca, a wypranie zdejmowanego pokrowca nie sprawi, że materac na nowo będzie higieniczny i pozbawiony potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Najważniejsze parametry materaca

Materac musi być dopasowany rozmiarem do powierzchni łóżeczka. Powinien być swobodnie wkładany do łóżeczka, ale nie mogą pozostawać wolne przestrzeni między materacem a szczebelkami łóżka. Łatwo wtedy o urazy dziecka, które w luźne miejsce zacznie wkładać rączki czy nóżki.

Nie bez znaczenia pozostaje wysokość, ale musi ona iść w parze z twardością i elastycznością materaca. Materacyki o odpowiednich parametrach można znaleźć w ofercie ze strony https://rucken.pl/. Jaki zatem produkt wybrać? Zazwyczaj poleca się materace o wysokości około 10-15 cm wysokości, o średnim stopniu twardości, z pianki, która nie ulega odkształceniom.

Chodzi o to, aby dziecku zapewnić właściwy rozwój. Maluszek dopiero uczy się podnosić główkę, obracać, dlatego zbyt miękki materac spowoduje, że będzie się w nim zapadał, w zbyt twardym zaś nie będzie mowy o wygodzie.

Przewiewny i antyalergiczny

W materacu do łóżeczka musi być zagwarantowana przewiewność. Prawidłowa cyrkulacja powietrza sprawia, że dziecko nie marznie, ale i nie przegrzewa się w trakcie snu. Poza tym chodzi o to, by uniknąć gromadzenia się nadmiaru wilgoci, która jest pożywką dla drobnoustrojów.

Warto szukać materacyków antyalergicznych, szczególnie wtedy, gdy maluszek zmaga się z problemami skórnymi bądź innego rodzaju uczuleniami. Dobrze spiszą się materace ze zdejmowanym pokrowcem, który nadaje się do prania, więc łatwiej o utrzymanie go w czystości.

Nie tylko estetyka

Kolory czy wzory to już kwestia indywidualnego doboru. Najważniejsze są wspomniane parametry, do tego jakość wykonania czy opatrzenie certyfikatami, które są gwarancją, że materac pochodzi ze sprawdzonych źródeł i odpowiada rygorystycznym normom względem produktów dla dzieci.

Rodzicom zależy na tym, by ich maluszkowi było wygodnie w czasie snu, na którym w pierwszych miesiącach życia spędza nawet 20 godzin na dobę! W grę wchodzi również zagwarantowanie prawidłowego rozwoju. Zwracając uwagę na wszystkie z powyższych wskazówek, uda się znaleźć idealny materac do łóżeczka dziecięcego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj