Przytulny, praktyczny, przyjazny naturze taki jest styl skandynawski. W ostatnich latach jest on niezwykle popularny. Głównie aranżujemy w nim kuchnię, ale równie pięknie prezentuje się salon, pokój dziecięcy, korytarz łazienka czy sypialnia w stylu skandynawskim. Czym charakteryzują się te pomieszczenia? Jakie kolory i meble w nich królują? Które dodatki pasują do designu scandi?

Krótka historia stylu skandynawskiego

Styl skandynawski, jak sama jego nazwa wskazuje, narodził się na północy Europy. Za jego ojca uważa się artystę Carla Larssona – szwedzkiego malarza i architekta wnętrz żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Na swoich obrazach przedstawiał on codzienne życie Skandynawów i ich domostwa. To one zainspirowały architektów do tworzenia projektów opartych na bieli, przestrzeni i światła. Aranżacje tak się spodobały, że skandynawskie pracownie w latach 50 i 60 XX wieku niemal rok w rok zdobywały prestiżową nagrodę Lunning Prize. Ich projekty szybko zyskały dużą popularność, a trend scandi podbił serca.

Charakterystyka stylu skandynawskiego

Styl skandynawski to jeden z tych łatwiejszych do rozpoznania we wnętrzu. W swojej klasycznej formie bazuje na prostocie połączonej z przytulnością i naturalnych materiałach. Równie ważne jest zastosowanie jasnej kolorystyki i minimalizmu w dodatkach. We wnętrzach w stylu skandynawskim dużo jest też pragmatyzmu mieszkańców północy Europy – meble, gadżety i bibeloty muszą pełnić przydatne domownikom funkcje.

Kolory dalekiej północy

Architekci wnętrz w Łodzi rekomendują, aby urządzanie wnętrz w stylu skandynawskim rozpocząć od dobrania odpowiedniej palety kolorystycznej. Podstawową barwą stylistyki inspirowanej daleką północą jest biel. Ma ona odbijać światło, rozjaśniać pomieszczenia, optycznie je powiększyć. Białe mogą być zarówno ściany i podłoga, jak i meble np. komoda, kanapa. Biel we wnętrzach zastąpić można również lubianą przez Skandynawów szarością (i to w każdym odcieniu), czernią oraz kremowymi odcieniami. Aby ożywić nieco chłodny design, projektanci wnętrz radzą zastosować dodatki w mocnych, kontrastujących kolorach. Dobrym wyborem będą żółte lub pomarańczowe poduchy, niebieskie wazony, dekoracje w kolorze butelkowej zieleni lub odcieniu lawendowym.

Meble w stylu skandynawskim

We wnętrzach urządzanych na modłę skandynawską nie może zabraknąć odpowiednich mebli. Pożądane są przede wszystkim te o prostych, geometrycznych kształtach. Wykonane z naturalnego drewna, wikliny, chromowanej stali, ewentualnie z wysokiej jakości plastiku. Idealne meble do mieszkania w stylu skandynawskim to te na prostych nogach, bez zaokrągleń, zdobień i dekoracji. Ich ważną cechą jest również wygoda i praktyczność.

W salonie w stylu scandi nie ma bowiem miejsca na niewygodną kanapę, a w jadalni na stół, który nie pomieści wszystkich domowników. Wybierając meble, nie można też zapomnieć o ekologiczności. Materiały, z których się je wykonuje, muszą być przyjazne matce naturze. Stąd też dobrym wyborem będzie postawienie na zabudowę z drugiej ręki lub tą wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu. Umiłowanie do tego co eko przejawia się w stylu skandynawskim również w zastosowaniu najnowszych technologii. Kuchnie w stylu skandynawskim to te wyposażone w sprzęty energooszczędne czy armaturę pozwalającą oszczędzać wodę.

Dekoracje w stylu scandi

Styl skandynawski nie przepada za zbędnymi dekoracjami, ceni jednak praktyczne gadżety oraz te wysokiej jakości. Jako typowe dekoracje stylu skandynawskiego wymienia się owcze skóry, lniane obrusy i ściereczki, puchate poduszki dekoracyjne, świece i świeczniki, dywany, piecyki kozy, designerskie lampy. Wszystkie te akcesoria mają wprowadzić do wnętrza przytulność i ciepło, które wprost uwielbia styl skandynawski.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj