Czujniki, a właściwie układy MEMS, są miniaturowymi urządzeniami elektromechanicznymi, które umożliwiają integrację różnych elementów elektronicznych z mechanicznymi. Czujniki MEMS mogą odgrywać wiele istotnych ról w poszczególnych układach elektrycznych. Czytaj dalej i sprawdź, na czym polega budowa czujników MEMS i jakie jest ich zastosowanie.

Czujniki MEMS (z ang. micro electro mechanical systems) to mikrosystemy elektromechaniczne, które znalazły zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, np. elektronice samochodowej. Czujniki MEMS stosuje się także medycynie. W języku angielskim, czujniki MEMS występują także pod nazwania Micromachines, a także Micro System Technologies.

Czym są czujniki i układy MEMS?

Układy MEMS to nic innego jak układy, które łączą w sobie elementy mechaniczne oraz elektroniczne. To, co wyróżnia układy MEMS od innych standardowych elementów mechanicznych i elektronicznych to ich niewielkie rozmiary. Czujniki MEMS mają standardowe rozmiary rzędu kilku mikrometrów, choć z każdym rokiem producenci tego rodzaju urządzeń, tworzą coraz mniejsze czujniki i układy MEMS.

Co ciekawe, przeglądając oferty układów MEMS, można również spotkać się z konstrukcjami o nazwie NEMS, czyli standardowymi czujnikami i układami MEMS w skali nanometrycznej (z ang. Nano-Electro-Mechanical Systems). Analizując oferty tego rodzaju urządzeń, można spotkać się również układami MOEMS, BIO-MEMS, a także RF-MEMS. Układy MOEMS znalazły zastosowanie przede wszystkim w komunikacji optycznej.

Kolejny rodzaj układów MEMS, czyli układy BIO-MEMS, to systemy przeznaczone do pracy z materiałami organicznymi. Układy RF-MEMS umożliwiają pracę z falami radiowymi. Dzięki układom MEMS, niezależnie od ich rodzaju, możliwe jest budowanie układów mechanicznych, które są o wiele bardziej podatne na sterowanie. Integrowanie elementów elektronicznych z mechanicznymi w skali mikrometrów, dają gwarancję szybszego poruszania się , przyspieszania czy zatrzymywania.

Funkcje układów MEMS

Czujniki MEMS mogą pełnić wiele funkcji w układach elektronicznych. Najczęściej spotykanym zastosowaniem czujników MEMS w elektronice jest stosowanie ich jako sprawnych sensorów, aktuatorów, czy urządzeń, które mają na celu wsparcie sygnałów odbieranych z sensorami. Czujniki MEMS potocznie nazywa się również przetwornikami, które umożliwiają transformowanie sygnału lub jego energii na inny rodzaj energii.

Czytaj także: Czym jest optoelektronika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj