Zakup fotelika dla niemowlaka to rzecz niezbędna, jeśli chcemy przewozić dziecko samochodem. Bezpieczny fotelik samochodowy powinien spełniać szereg wymogów. Produkt, który nie został odpowiednio przebadany i nie brał udziału w specjalistycznych testach nie daje nam 100% bezpieczeństwa. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas jego wyboru?

Zakup fotelika samochodowego to niezwykle istotna, ale i droga inwestycja. To od jego wyboru zależy życie i zdrowie naszej pociechy. Większość rodziców do tego zakupu podchodzi bardzo poważnie, uprzednio zapoznając się z informacjami ogólnodostępnymi w Internecie. Kolejnym krokiem zazwyczaj jest wizyta w sklepie z fotelikami, gdzie możemy zobaczyć różne modele oraz dobrać odpowiedni do naszego auta.

Foteliki samochodowe 0-13

Obecnie nosidełka dołączane są również do zakupu wózków wielofunkcyjnych – tzw. wózków 3w1 (stelaż wózka, gondola, spacerówka i właśnie nosidełko). W przypadku takich zestawów trzeba dobrze sprawdzić każdy komponent, przede wszystkim nosidełko.

Aktualne wymogi dotyczące nosidełek do samochodu

Najnowsze regulacje (ECE R129, i-Size), które obowiązują od 9 lipca 2013r. mówią o tym, że dzieci od urodzenia przez pierwsze 15 miesięcy życia należy przewozić tyłem do kierunku jazdy. Eksperci rekomendują korzystanie z fotelików samochodowych montowanych tyłem do kierunku jazdy do 4 roku życia. Jest to najbezpieczniejszy sposób na przewożenie dzieci, gdyż podczas zderzenia czołowego zmniejsza się ryzyko poważnego urazu głowy i szyi.

Dobrej jakości nosidełko samochodowe posiada także homologację (ECE R44/04 lub R129). Jest to pewnego rodzaju gwarancja, że fotelik przeszedł testy w zderzeniach czołowych przy prędkości 50km/h i zderzeniach tylnych przy 30km/h z użyciem fantomów i specjalistycznej aparatury, która bada poziom ochrony dziecka.

Podczas wyboru fotelika dla niemowlaka warto zwrócić uwagę jakie i czy w ogóle posiada on noty w niezależnych testach bezpieczeństwa. Najbardziej prestiżowymi testami, którymi należy się sugerować podczas zakupu fotelika 0-13 są test ADAC oraz TEST PLUS.

Producenci znanych marek fotelików samochodowych w kategorii 0-13 kg dążą do tego, aby przewożenie dzieci było bezpieczne i każdy fotelik ich produkcji poddawany jest testom zderzeniowym, w których osiąga konkretne wyniki. Oceny tych testów są ogólnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Dzięki temu rodzice mogą zdecydować o wyborze najbezpieczniejszego fotelika.

Ważny jest najmniejszy szczegół

Dobrej jakości fotelik dla niemowlaka powinien spełniać pewne wymagania, które w połączeniu tworzą produkt bezpieczny i wygodny w użytkowaniu przez małych pasażerów. Powinien mieć on możliwość ułożenia dziecka w wygodnej leżącej pozycji oraz posiadać dedykowaną dla noworodków wkładkę, która zapewnia dodatkowe podparcie dla drobnego ciała. Dobry fotelik dla niemowlaka powinien posiadać osłony boczne, które lepiej chronią podczas uderzeń bocznych. Dość istotną cechą jest regulacja ustawień fotelika bez konieczności wyjmowania dziecka. Rodzice dość często zwracają uwagę na rodzaj tapicerki w foteliku dla dziecka – z jakiej jest tkaniny wykonana oraz czy jest łatwa do czyszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj