W przypadku starego i wysłużonego auta jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest jego złomowanie. Szczególnie w przypadku, kiedy naprawa samochodu staje się ekonomicznie nieuzasadniona. Oczywiście można próbować sprzedać taki pojazd, ale trudno będzie znaleźć osoby zainteresowane jego zakupem. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tematowi złomowania pojazdu.

Jak legalnie pozbyć się auta?

Pozbycie się pojazdu wcale nie jest prostym zadaniem. Nie można zostawić go na parkingu lub wywieźć gdzieś i zapomnieć o kłopocie. Najpierw należy wyrejestrować samochód. Można to zrobić jedynie w ściśle określonych sytuacjach. Powody, dla których można wyrejestrować auto, precyzuje artykuł 79.1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Wedle obowiązujących przepisów właściciel może złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu kiedy:

– został on przekazany do firmy, która zajmuje się demontażem pojazdów,

– został skradziony,

– został oddany do kasacji za granicą,

– właściciel jest w stanie udokumentować trwałą utratę posiadania auta (zmiana ta nie może obejmować prawa własności),

– został wycofany z obrotu.

W znacznej większości przypadków właściciele wybierają opcję oddania auta do punktu kasacji.

Jak przebiega złomowanie pojazdu?

Złomowanie pojazdu to procedura, która składa się z kilku etapów. Wybierając punkt kasacji pojazdów, należy najpierw zweryfikować czy działa on legalnie. Tylko taka stacja demontażu może wydać odpowiednie zaświadczenie o zezłomowaniu auta. Uprawnienia dla tego typu punktów wydaje marszałek danego województwa.

Oddając auto do punktu złomowania, trzeba zabrać ze sobą:

– dokument tożsamości,

– dowód rejestracyjny auta,

– kartę pojazdu, jeśli takowa została wydana.

Oprócz tych dokumentów pracownik stacji demontażu zweryfikuje, czy pojazd posiada widoczny numer VIN lub numer nadwozia, podwozia czy też ramy. Dzięki temu możliwa jest identyfikacja zgodności pojazdu z okazanymi dokumentami.

Punkt złomowania pojazdów unieważnia dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i kartę pojazdu. Jednocześnie właściciel auta otrzymuje stosowne oświadczenie, które potwierdza unieważnienie powyższych dokumentów. Punkt demontażu wydaje także zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. Dokument wydawany jest w 3 egzemplarzach – dla stacji demontażu, właściciela auta oraz Wydziału Komunikacji.

W ciągu 30 dni właściciel pojazdu musi zgłosić się do Wydziału Komunikacji, gdzie składa odpowiedni wniosek o wyrejestrowanie auta. Wyrejestrowanie należy także zgłosić do firmy ubezpieczeniowej celem rozwiązania umowy ubezpieczenia pojazdu.

Czy na złomowaniu pojazdu można zarobić? Oddając samochód na złom, można liczyć na uzyskanie kwoty w granicach 300-500 zł. Warunkiem w tym przypadku jest kompletność pojazdu. Jeżeli jednak jego masa będzie niższa aniżeli 90% masy nowego auta z tego modelu, to punkt kasacji może naliczyć dodatkową opłatę. Jej wysokość wynosi maksymalnie 10 zł za każdy brakujący kilogram.

Wpisując w wyszukiwarkę auto złom Mystków, odnajdziecie dane kontaktowe do punktu kasacji pojazdów, który posiada stosowne uprawnienia do złomowania samochodów. Certyfikowany punkt pomoże pozbyć się pojazdu w sposób profesjonalny i w 100% legalny.

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj