To jak dziecko zacznie swoją długą przygodę z nauką w placówkach oświatowych, będzie miało ogromny wpływ na cały cykl jego kształcenia. Edukacja wczesnoszkolna powinna zatem wykorzystywać metody oraz materiały, które skutecznie zachęcą młodego człowieka do poznawania świata.

Jak zainteresować kilkulatka?

Przedszkole to nie tylko okres, podczas którego dzieci spędzają czas na radosnej zabawie z przyjaciółmi z grupy. To zwłaszcza czas intensywnego rozwoju i eksploracji otoczenia. Zadaniem nauczyciela jest przygotować młodych ludzi do poradzenia sobie w następnym etapie, którym będzie szkoła. Dlatego też warto przyzwyczajać dzieci do obcowania z podręcznikami. Muszą one być kolorowe, zawierać przyjazne, inspirujące ilustracje i angażować do nauki przez zabawę.

Na dobry start w szkole

Klasy 1 do 3 to kluczowy moment podczas procesu całej edukacji. Solidne opanowanie podstaw gwarantuje sprawniejsze przyswajanie wiedzy w późniejszym okresie. Edukacja wczesnoszkolna na tym poziomie powinna opierać się na podręcznikach uczących praktycznych umiejętności czytania i pisania, a także zachęcających do obserwacji świata przyrody. Ich forma musi służyć współpracy z dzieckiem – rebusy, zdania dotycząc uzupełniania treści czy stawiania pierwszych liter doskonale zmotywują do podjęcia trudu związanego z nauką. Kształcenie najmłodszych dzieci jest nie lada wyzwaniem, gdyż łatwo u nich o dekoncentrację. Dlatego też nauczyciel powinien wybierać książki dla dzieci, w których prezentowane treści mają przejrzysty układ oraz pogodną, ale wyważoną stylistykę.

Przede wszystkim zawartość merytoryczna

To, czego wymaga stojąca najwyższym poziomie pedagogika, to edukacja wczesnoszkolna mająca za priorytet rzetelne przekazywanie wiedzy. Treści zawarte w podręcznikach muszą być zgodne z podstawą programową opracowaną przez Ministerstwo Edukacji. Już pierwsze pomoce naukowe wpływają na wynik egzaminów, które będą miały miejsce za wiele lat. Dlatego przekazywanie za ich pomocą informacji muszą być logiczne, układać się w spójną całość oraz pomagać uczyć się szybko i efektywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj