Pierwotną i naczelną funkcją lustra od zawsze było ukazywanie oblicza. Możliwość przejrzenia się w nim pozwala skontrolować i skorygować wygląd. Obecnie oprócz praktycznego zastosowania, znaczącą rolę odgrywa dekoracyjny charakter tego przedmiotu. Lustro, które z nastrojowy sposób odbija fragmenty otoczenia oraz światła, doda prawdziwie magicznego klimatu wnętrzu. Bardzo często mówiąc o lustrze, nawiązuje się do jego bajkowego charakteru. Jak zatem zaczarować dzięki niemu urządzane wnętrze?

W jaki sposób dobrać lustro do wnętrza

W zależności od pomieszczenia, w którym ma zawisnąć lustro, należy odpowiednio dobrać jego formę i wielkość. Zwykle, gdy sprawa dotyczy łazienki lub przedpokoju, czyli miejsc, w których to jego użyteczna funkcja jest najważniejsza, główny nacisk stawiamy na praktyczność. Dopiero kolejnym jest design. Dlatego też do przedpokoju warto wybrać duże lustro, w którym możemy się w całości przejrzeć. Przedsionek jest to często niewielkie pomieszczenie, bez dostępu światła dziennego. Duża powierzchnia lustra optycznie powiększy i dodatkowo rozjaśni przestrzeń. W zależności od możliwości urządzania przedpokoju lustro może zawisnąć poziomo, zajmując duży fragment ściany, jak i nad elegancką komodą czy szafką. Niezwykle modne w tym sezonie są lustra okrągłe. Ono również może zaistnieć w przestrzeni tego pomieszczenia. Zawisnąć powinno na wysokości przeciętnego wzrostu, tak aby zarówno niższe, jak i wysokie osoby miały możliwość przejrzenia się w nim.

W przestrzeni salonu coraz częściej lustro pełni funkcję dekoracyjną. Tutaj dowolność kształtów, wielkość i formy ograniczone są jedynie powierzchnią ścian, jak i dopasowaniem stylistyki przedmiotu do wnętrza. Najbardziej dekoracyjnymi są modele w oryginalnych, ogromnych ramach o wyszukanych kształtach i ciekawym designie. Bardzo modne jest zestawienie obok siebie kilku podobnych luster, nieznacznie różniących się od siebie na przykład wielkością lub kolorem.

Dobór lustra do stylu wnętrza

W modernistycznych, industrialnych i loftowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się lustra o nowoczesnych, geometrycznych kształtach. Do takich należą modele z ramami z polerowanej stali, metalu czy szkła. Ważne by wybrane lustro charakteryzowało się prostotą i surowością formy.

Styl klasyczny, glamour oraz art déco nie pogardzą pięknymi, zdobnymi formami i kształtami. Grube, złocone lub posrebrzane ramy wybijające się na pierwszy plan swoim ozdobnym charakterem, będą niezastąpione w tego typu wnętrzach.

Do stylu vintage oraz rustykalnego poleca się lustra w grubych, drewnianych ramach. Można poszukać również modeli specjalistycznie postarzanych.

Najmodniejsze modele luster

Najmodniejsze w tym sezonie są okrągłe lustra. Oryginalne, ozdobne ramy, zrobione są z wielu ciekawych materiałów. W sklepach odnajdziemy modele oprawione w drewno, metal, mosiądz, czy stal. Niezwykle popularna propozycja to lustra z ramą przybierającą kształt słońca oraz w kształcie płatków kwiatów i promieni gwiazdy. Hitem są natomiast modele złożone z wielu drobnych małych luster, połączonych w jedną całość. To zarówno formy przypominające witraże, jak i modernistyczne instalacje składające się z dużej ilości elementów. W tego typu modelach główną rolę odgrywa padające na nie światło. Takie lustro będzie niezwykle dekoracyjnym i przykuwającym uwagę detalem, zarówno w przestrzeni salonu, jak i w sypialni czy gabinecie.

Najważniejszą zasadą podczas wyboru odpowiedniego lustra jest to, czy zależy Wam na jego dekoracyjnej funkcji lub raczej na praktycznej. Gdy ma ono pełnić głównie rolę użytkową, wybierzcie wzory o dużej powierzchni tafli lustra. Gdy ma służyć jako dekoracyjny detal zdobiący wnętrze, postawcie na wyraziste przedmioty, oprawione w duże, designerskie ramy, zestawcie klika modeli obok siebie lub wybierzcie wieloelementową formę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here