Wysoka inflacja to nie czas, w którym inwestorzy powinni oczekiwać ponadprzeciętnych zysków. To czas, w którym trzeba się skupić na ochronie oszczędności. Zwłaszcza jeśli na horyzoncie obok inflacji jest również recesja.
Ekonomiści są zgodni – rok 2023 upłynie pod znakiem wysokiej inflacji oraz recesji, która puka już do bram, a niektórzy twierdzą nawet, że świat już w nią wkroczył. O ile recesja wydaje się pewna, to nieznane są na razie ani czas jej trwania, ani głębokość.
I nie zmieniają tego styczniowe dane spływające z gospodarki. Te okazały się bardziej optymistyczne niż zakładano – poziom inflacji spadł zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w wielu krajach Unii Europejskiej – bo najprawdopodobniej to tylko chwilowa poprawa, a szczyt inflacji jest jeszcze przed nami. Ostrzegają przed tym zarówno banki centralne, jak i niezależne instytucje rynkowe.
Lepiej postawić na obligacje państwowe
Nie ma wątpliwości, że w okresie inflacji najlepiej schronić nasze oszczędności pod parasolem funduszy obligacyjnych. Może nie uchronią one inwestorów przed wszystkimi kosztami wysokiej inflacji, ale dają szansę pozytywnej stopy zwrotu i mają opinię najbezpieczniejszego instrumentu rynku kapitałowego. A to już w czasach globalnej zawieruchy dużo.
Wybierając fundusz obligacyjny warto jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w okresie tak dużych perturbacji na rynku. Bezpieczniej jest wybrać taki fundusz, który inwestuje wyłącznie, lub niemal wyłącznie, w obligacje emitowane przez państwa. Ten rodzaj obligacji jest bezpieczniejszy, bo bankructwo państw, choć nie sposób całkowicie tego wyeliminować, jest jednak wielokrotnie mniej prawdopodobne niż bankructwo przedsiębiorstw. One też emitują obligacje (zwane korporacyjnymi), ale choć z reguły dają one nieco wyższą rentowność niż obligacje Skarbu Państwa, to jednak wiążą się z większym ryzykiem.
Pod lupę można wziąć spółki dywidendowe
Gdy gospodarka boryka się z wysoką inflacją, doświadczeni inwestorzy krytycznie patrzą na akcje, bo to jest związane z większym ryzykiem. To ryzyko zwiększa się jeszcze, gdy gospodarka wpada w recesję. Jeśli jednak w takim okresie chcemy inwestować w fundusze akcyjne, to znajdźmy takie, które mają opinię przywiązujących szczególną wagę do bezpieczeństwa. Interesujące powinny być fundusze równoważące inwestowanie w akcje równoczesnym inwestowaniem także w obligacje. Inna, godna rozważenia opcja, to fundusze stawiające na kupowanie akcji spółek dywidendowych, czyli takich, które mają dobre przepływy finansowe („cash flow”) i regularnie wypłacające wysoką dywidendę.
Po pierwsze – obligacje!
Na celowniku inwestorów, którzy są gotowi na wyższe ryzyko powinny w okresie, gdy inflacja jest wysoka znaleźć się spółki z takich branż, jak energetyka. Kryzys energetyczny, z którym mamy obecnie do czynienia powoduje, że akcje dobrych spółek z tej branży powinny cieszyć się w najbliższych miesiącach dużym zainteresowaniem. Choć tu wiele będzie oczywiście zależało od głębokości recesji, bo jeśli spełnią się czarne scenariusze, to zapotrzebowanie na energię z pewnością spadnie. Ale w ocenie analityków na parkietach notowanych jest wiele spółek, których kondycja jest dobra, znacznie lepsza niż w latach 2015-2019, a ceny ich akcji, wbrew pozorom, wcale nie są jeszcze wygórowane.
Na trudny 2023 rok powinniśmy tak przebudować swój portfel inwestycyjny, aby większość naszych oszczędności była ulokowana w uchodzących za bezpieczniejsze funduszach obligacji. Zwłaszcza, że po latach posuchy, rentowność obligacji rośnie. O ile jeszcze w 2020 roku na świecie ujemną rentowność miały obligacje o wartości 18 bilionów dolarów, to w grudniu ubiegłego roku ujemne rentowności niemal całkowicie zniknęły.
Zastrzeżenia prawne
Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1500, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.