Eksperci biją na alarm – w ciągu ostatnich czterech dekad odsetek dzieci z nadwagą lub otyłością wzrósł pięciokrotnie. Przyczyną nadprogramowych kilogramów jest niezdrowy tryb życia – spożywanie wysoko przetworzonych produktów i ograniczona aktywność fizyczna oraz, w dużo mniejszym stopniu, geny i zaburzenia hormonalne. Dzieci wynoszą nawyki żywieniowe nie tylko z domu, ale także ze szkoły. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że chipsy, paluszki i dosładzane napoje powinny na dobre zniknąć z placówek edukacyjnych. Co więc powinno się w nich pojawić w zamian?

Co powinna zawierać dieta dzieci w wieku szkolnym?

Dzieci z nadwagą lub otyłością są nie tylko bardziej narażone na groźne choroby takie jak miażdżyca, cukrzyca czy nowotwory, ale częściej mają problemy w kontaktach rówieśniczych – stają się obiektem żartów ze strony rówieśników, co wpływa na ich samoocenę i wyniki w nauce.

Specjaliści od żywienia zalecają, aby dzieci w wieku szkolnym spożywały około 4-5 posiłków dziennie. Ilość kalorii uzależniona jest od wielu czynników m.in. wieku, płci, budowy ciała czy aktywności ruchowej. W diecie ucznia szkoły podstawowej powinny znaleźć się produkty bogate w białko, żelazo, cynk, wapń, magnez oraz witaminy – przede wszystkim A, B i C. Trzeba także pamiętać o zdrowych tłuszczach, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Można je znaleźć np. w orzechach.

Eksperci zalecają, aby całkowicie wyeliminować przekąski typu fast food oraz słodkie napoje, zastępując je np. batonami zbożowymi i wodą z owocami. Przekonują także, jak ważny jest pierwszy posiłek w ciągu dnia. Dziecko, które zje pożywne śniadanie, będzie w stanie się lepiej skoncentrować.

Zdrowa żywność w sklepikach szkolnych – ważny element edukacji żywieniowej najmłodszych

Dzieci wynoszą nawyki żywieniowe nie tylko z domu, ale także z placówek edukacyjnych – szkoły, przedszkola, a nawet żłobka. Na szczęście coraz więcej rodziców przykłada większą wagę do tego, co jedzą ich pociechy w ciągu dnia. Dlatego tak ważna jest zdrowa żywność w sklepikach szkolnych. Dzięki temu rodzice mają pewność, że, nawet jeśli nie zdążą przygotować drugiego śniadania swoim pociechom, dziecko sięgnie po smaczną i pełnowartościową przekąskę.

Bakalland – lider na rynku bakalii w Polsce – wychodzi naprzeciw oczekiwaniom świadomych konsumentów. Marka stworzyła specjalną linię batonów zbożowych dla dzieci zgodnych z ustawą o sklepikach szkolnych w dwóch smakach: kakao & mleko oraz jabłko & cynamon. W ofercie firmy znajdują się także orzechy i bakalie w wygodnych opakowaniach idealne do sklepików szkolnych.

Jak funkcjonuje nowoczesna platforma zakupowa ebakalland.pl?

Platforma ebakalland.pl skierowana jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw zaopatrujących biura, sklepiki szkolne czy automaty vendingowe na terenie placówek oświatowych. Po zalogowaniu klienci otrzymują dostęp do swojego zamówienia oraz e-faktury. Dostawa jest realizowana na terenie całego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj