Odpowiednia karma dla szczeniaka jest bardzo istotna, aby piesek prawidłowo rozwijał się już od pierwszych tygodni życia. Należy uwzględnić zarówno rasę, jak i tempo wzrostu. Nie możemy także zapominać o indywidualnych preferencjach naszego czworonoga, bowiem każdy z nich może lubić odmienne karmy. Jak często karmić szczeniaka? Jakie rodzaje karmy wyróżniamy? Z czego składa się dobra jakościowo karma dla szczeniaka? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ten artykuł.

Czym i jak często karmić szczeniaka?

W tym przypadku dużo zależy od tego, ile tygodni ma szczeniak. Przykładowo, jeśli mamy do czynienia z karmieniem osieroconych szczeniąt do 3 tygodni, wówczas konieczne okażą się preparaty mlekozastępcze. Alternatywnym rozwiązaniem jest znalezienie karmiącej suki. Należy pamiętać o tym, że mleko od krowy lub z kartonu nie nadaje się do karmienia w pierwszych 3 tygodniach. Od 3 do 8 tygodnia powinniśmy karmić szczeniaka mlekiem matki lub preparatami. Jednak konieczne jest umiarkowane rozszerzanie diety.

Jeśli chodzi o częstotliwość karmienia, suki karmią młode nawet 12 razy na dobę, jednak w przypadku preparatów mlekozastępczych z reguły producent podaje inną liczbę. Starsze szczenięta 6-8 tygodni powinny być karmione z taką regularnością, jak człowiek, czyli 4-5 razy dziennie.

Jakie rodzaje karmy wyróżniamy?

Karma dla szczeniaka z reguły dzielona jest na suchą, półwilgototną i mokrą. Ta pierwsza ma stosunkowo niską zawartość wody, dlatego też w pobliżu konieczna jest miska z tym płynem. To bardzo ważne, aby proces trawienia postępował w odpowiedni sposób. W przypadku karmy półwilgotnej, zawiera ona około 20% wody. Z reguły jest znacznie bardziej smakowita od suchej. Mokra karma dla szczeniaków zawiera w sobie około 70-80% wody. Jest co prawda mniej kaloryczna od poprzednich rodzajów, jednakże psy najchętniej ją spożywają. Możemy wyróżnić kilka rodzajów mokrej karmy, jak np. pasztet, kawałki w sosie i kawałki w galarecie.

Dobra jakościowo karma- czyli jaka?

Przede wszystkim dobra karma powinna być dobrze strawna, mieć optymalną wartość biologiczną. Ważna jest również odpowiednia ilość kalorii, aby potrzeby energetyczne małych psów zostały odpowiednio zaspokojone. Nie można zapominać o niektórych makroskładnikach, jak chociażby białko, które jest podstawowym budulcem mięśni. Jeśli o to nie zadbamy, możemy mieć do czynienia ze znacznym spadkiem odporności, a także problemy z regeneracją tkanek. Często zdarza się, że dochodzi również do opóźnienia wzrostu. Dlatego tak ważne jest, aby karma dla szczeniąt była sprawdzona i wysokiej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here