Zimowe LPG różni się od letniego pod względem kilku, ważnych czynników. Coraz więcej osób stawia na instalacje gazowe wykorzystujące LPG. Dlaczego? Przyczyną tej popularności jest przede wszystkim rosnąca cena benzyny, a tym samym poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Warto przyjrzeć się poszczególnym właściwościom paliwa silnikowego. Sprawdź, czym różni się zimowe LPG od letniego.

Główna różnica między zimowym a letnim LPG

Instalacje gazowe wykorzystujące LPG zyskują na popularności. Coraz więcej kierowców postanawia zakupić samochody napędzane tym rodzajem paliwa. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim rosnąca cena benzyny, ale również wydajność LPG. Nie każdy zdaje sobie sprawę z różnic między zimowym a letnim LPG. Aby zrozumieć te rozbieżności, warto poznać skład i właściwości paliwa. Dostarczany gaz do stacji LPG musi spełniać standardy określone w normie PN-EN 589, czyli tzw. normie autogazowej.

Należy zrozumieć, że zatankowane paliwo przedostaje się ze zbiornika do innych części instalacji dzięki nadciśnieniu. W zbiorniku odparowuje część LPG, prowadząc do powstania poduszki powietrznej, która wywrze nacisk na ciecz. Najważniejsza różnica między letnim a zimowym LPG dotyczy proporcji butanu i propanu w zawartości paliwa. Gaz musi parować, aby instalacja działała prawidłowo. Z tego względu w składzie gazu zimowego dominuje propan, który przestaje parować dopiero przy temperaturze wynoszącej minus 43 °C.

Co wyróżnia zimowe LPG?

Gaz letni, który w 60 % składa się z butanu, przestaje parować, gdy temperatura spada do minus 0,5 °C. Oznacza to, że nie można go wykorzystywać w czasie zimy. Jednak zimowe LPG sprawdzi się latem. Jak odróżnić okres letni od zimowego? Współcześnie pogoda jest nieprzewidywalna, a wysokie temperatury mogą dominować nawet w grudniu. Z tego powodu warto kierować się zarządzeniami stacji benzynowych, którzy wprowadzają zimowe LPG np. wraz z początkiem listopada. Należy pamiętać, że LPG musi spełniać odpowiednie standardy.

Dostarczenie wysokiej jakości paliwa oferuje m.in. dostawca gazu płynnego bar-GAZ. Doświadczeni eksperci gwarantują regularną i terminową dostawę wydajnego paliwa, które spełnia europejskie normy. Zimowe LPG jest droższe od letniego, jednak gwarantuje bezpieczeństwo i wydajność. Warto zauważyć, że zarówno zimowe, jak i letnie LPG pochodzące ze sprawdzonego źródła, jest nieszkodliwe dla środowiska. Każdy, kto planuje zakup samochodu napędzanego LPG, powinien zaznajomić się z różnicami między letnim a zimowym LPG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj