W momencie pojawienia się problemów ze wzrokiem, spora większość osób swoje kroki kieruje do okulisty. Z kolei ci, którzy potrzebują soczewek kontaktowych bądź okularów, pomocy szukają u optyka. Poza wymienionymi, wadami wzroku zajmuje się ponadto jeszcze jeden specjalista. Mowa o optomeryście. Czym konkretnie zajmuje się optomerysta i kiedy należy udać się właśnie do niego? Na te oraz inne pytania, odpowiemy w artykule.
Kto to jest optomerysta?
Optomerystą nazwiemy specjalistę, diagnozującego wady wzroku, dobierającego na ich podstawie właściwą korekcję optyczną w postaci okularów bądź soczewek kontaktowych. Optomerysta, w przeciwieństwie do okulisty, nie diagnozuje chorób oczu (takich, jak jaskra czy zaćma), nie wykonuje też zabiegów chirurgicznych na oczach. Nie zgłosimy się do niego w przypadku urazu oka, ani wtedy, gdy do oka dostanie się ciało obce. Czym zatem zajmuje się ten specjalista?
Głównym zadaniem optomerysty jest wykonywanie badań diagnostycznych oczu: specjalista za pomocą odpowiednich przyrządów ocenia stan narządu wzroku. Przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu, optomerysta bada ostrość wzroku, ruch gałek ocznych, ciśnienie śródgałkowe, swobodę widzenia oraz pole widzenia – wszystko po to, by dopasować najlepsze możliwe leczenie w postaci okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. Optomerysta zajmuje się ponadto diagnostyką dysfunkcji widzenia obuocznego – określanego powszechnie zezem.
Godną polecenia firmą, świadczącą zarówno usługi doboru, jak i sprzedaży okularów korekcyjnych, okularów przeciwsłonecznych, oprawek i soczewek, a także usługi optomerysty (profesjonalne komputerowe badanie wzroku), jest Salon Optyczny LUXOPTICA.
Kiedy należy udać się do optomerysty?
Optomerysta to specjalista zajmujący się korekcją wad wzroku. Niezależnie od tego, czy zauważamy u siebie problemy z widzeniem, czy wydaje nam się, że wzrok jest w dobrym stanie, warto regularnie badać wzrok. Specjaliści zalecają, by zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci poddawały wzrok badaniom przynajmniej raz na dwa lata. W przypadku osób po ukończeniu 40. roku życia lub cierpiących na przewlekłe wady wzroku, wizyty u specjalisty powinny być częstsze (minimum raz w roku).
Wizyta u optomerysty bezwzględnie konieczna jest w przypadku zauważenia pogorszenia się wzroku – wtedy, gdy obraz jest nieostry, rozmyty. Do zgłoszenia się do optomerysty powinny nas skłonić również częste bóle głowy – mogą być one bowiem pierwszą oznaką wad narządu wzroku. Do optomerysty warto zgłosić się również wtedy, gdy odczuwamy dyskomfort w trakcie noszenia okularów bądź soczewek.