Czy wiesz, że palenie papierosów może wyrządzić wiele szkód w Twoim organizmie? Jeżeli codziennie rano doskwiera Ci uporczywy kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie gęstej wydzieliny – nie powinieneś tego ignorować. Kaszel palacza, bo tak właśnie nazywa się przypadłość wszystkich nałogowych palaczy, to wynik wieloletniego spalania tysięcy szkodliwych substancji. Niemniej jednak nie tylko nałogowi palacze mogą cierpieć na tę przypadłość. W dzisiejszym materiale powiemy sobie nieco więcej na temat tego, czym jest kaszel palacza i w jaki sposób go leczyć z wykorzystaniem nebulizacji (i nie tylko).

Kaszel palacza – w jaki sposób powstaje?

Przyczyną kaszlu palacza jest palenie papierosów i dostawanie się dymu tytoniowego bezpośrednio do dróg oddechowych albo bierne palenie. Z tego względu na kaszel palacza mogą cierpieć również dzieci oraz osoby, które nie mają nic wspólnego z paleniem. Na skutek kontaktu dymu z nabłonkiem rzęskowym dochodzi do patologicznych zmian w błonach śluzowych dróg oddechowych. Długotrwałe palenie zaburza funkcje ochronne nabłonka, co prowadzi do produkcji nadmiaru wydzieliny. Ta z czasem zmienia swój kolor i konsystencję – z białej i wodnistej przyjmuje postać gęstej w kolorze żółtozielonym.

Omawianej przypadłości mogą również towarzyszyć inne dolegliwości: bóle głowy, duszności, chrypka, bóle w klatce piersiowej, bóle pleców, zmęczenie i nasilenie się kaszlu w godzinach porannych. Ważnym ostrzeżeniem dla palacza powinna być sytuacja, w której w odkrztuszanej wydzielinie pojawia się krew.

Jednym ze skutecznych sposobów w walce z kaszlem palacza i łagodzeniu uporczywych objawów, są inhalacje z użyciem nebulizatora – siateczkowego.

Nebulizacja i inhalacje w kaszlu palacza

Nebulizator siateczkowy wykazuje najskuteczniejsze działanie w przypadku wielu chorób i schorzeń układu dróg oddechowych. Jest to urządzenie, które zmienia płynną substancję leczniczą w aerozol. „Lecznicza mgiełka” wnika bezpośrednio do dróg oddechowych, tym samym przynosząc ulgę. Jeżeli Tobie również doskwiera kaszel palacza, tego nebulizatora nie powinno zabraknąć w Twojej domowej apteczce. Lekarze polecają go nie tylko do terapii chorób przewlekłych, ale także do użytku w celach profilaktycznych – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nebulizacja działa na układ oddechowy nawilżająco i ochronnie. Leki i substancje w formie aerozolu bardzo dobrze się wchłaniają i nie wyrządzają szkód w układzie pokarmowym. Dobrze rozrzedzają gęstą wydzielinę, którą możesz o wiele łatwiej z siebie wyrzucić.

Za pomocą nebulizatora siateczkowego (w przeciwieństwie do innych rodzajów sprzętów tego typu), możesz podawać wszystkie leki i substancje przeznaczone do nebulizacji. Wyjątek stanowią preparaty zawierające w swoim składzie gęste zawiesiny, oleje, estry, kwas hialuronowy oraz ekstrakty ziołowe. Stosując nebulizację, pamiętaj, by po użyciu nebulizatora dobrze przeprowadzić procedurę czyszczenia.

Spośród domowych sposobów na radzenie sobie z kaszlem palacza, pomocne mogą okazać się również inhalacje parą wodną – polecane w mokrym kaszlu. Działają również nawilżająco na błony śluzowe nosa i gardła w przypadku suchego kaszlu. Jeżeli rzucasz palenie bądź ograniczasz dzienne spożycie nikotyny, możesz również sięgnąć po odpowiednie zioła: w formie herbaty, syropu bądź suplementów diety.

Jeżeli podejdziesz do sprawy rzucenia palenie odpowiednio, nasilające się z początku odruchy kaszlu mogą z czasem ustąpić. Wtedy powrót do pełni sił będzie już tylko kwestią czasu. Stosując nebulizację i inne metody radzenia sobie z kaszlem palacza, możesz przyspieszyć ten proces o nawet kilka tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj