Sam świetny, nowatorski pomysł na start-up nie wystarczy – potrzebujesz ludzi tak kreatywnych i utalentowanych jak Ty: swoich pracowników. Dobrze jest od razu pozyskać takie osoby, które będą stały za sukcesem Twojej działalności, czyli o odpowiednich kwalifikacjach, zdeterminowanych do osiągania zamierzonych celów, myślących przyszłościowo i zaangażowanych w swoje działania. Jak pozyskać właśnie takich pracowników do start-upa?

Gdzie szukać pracowników do start-upa?

Jeśli zdecydujesz się przeprowadzić rekrutację samodzielnie, masz do wyboru kilka możliwości. Oprócz wystawienia tradycyjnego ogłoszenia na odpowiednim portalu internetowym z ofertami pracy są to:

  • media społecznościowe – na Facebooku znajdziesz wiele grup zrzeszających osoby poszukujących pracy w danej branży;
  • platformy skoncentrowane wokół życia zawodowego uczestników – na GoldenLine i LinkedIn rejestruje się wielu specjalistów wyspecjalizowanych w różnych branżach; dodatkowo te platformy dają Ci możliwość budowania wizerunku Twojej własnej, nowej marki;
  • polecenia – oczywiście najprościej jest poprosić znajomych o polecenie osób odpowiednich do Twojego start-upa, jednak musisz mieć na uwadze to, że bliscy, kierujący się sympatią do rekomendowanych Ci osób, mogą trochę przecenić ich możliwości. W najlepszym wypadku stracisz tylko czas na rozmowę z niewłaściwymi kandydatami, w najgorszym – współpraca już od początku nie będzie przebiegała pomyślnie, a Ty, zamiast zyskać dobrego pracownika, stracisz tygodnie lub miesiące, w których mógłbyś rozwijać nowy biznes skutecznie.

Wszystkie te metody działania, nie tylko ostatnia, są obarczone ryzykiem. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z rekrutowaniem pracowników, polecamy Ci skorzystanie z fachowej pomocy.

Pozyskiwanie pracowników z agencją rekrutacyjną

Jeśli korzystanie z usług agencji rekrutacyjnej w celu pozyskania pracowników do start-upa wydaje Ci się zbyt kosztowne na starcie działalności, to musimy wyprowadzić Cię z błędu. Rekrutacja to zajęcie żmudne i czasochłonne, a ktoś, kto nigdy się nią nie zajmował, może po prostu nie poradzić sobie z oceną kandydata i weryfikacją jego umiejętności. Zatrudnienie nieodpowiedniej osoby w perspektywie będzie kosztowało Cię znacznie więcej niż powierzenie przeprowadzenia procesu rekrutacji profesjonalnym rekruterom. Oczywiście dużo zależy od branży i konkretnego przypadku, jednak szczególnie wtedy, gdy do Twojego biznesu będziesz potrzebował wykwalifikowanych specjalistów, zwróć się o pomoc do fachowców, którzy wiedzą, gdzie ich szukać i w jaki sposób pozyskać ich dla Ciebie. Agencje rekrutacyjne, takie jak np. Verita HR doskonale sobie z tym zadaniem radzą.

Warto mieć na uwadze to, że na etapie start-upa Twoja firma nie ma wyrobionej marki, która przyciągnęłaby dobrych kandydatów prestiżem, mocną pozycją na rynku, rozpoznawalnością. Pracownik, który ceni sobie stabilność zatrudnienia i gwarancję długofalowej współpracy, na pewno będzie obawiał się zaangażowania się w Twój biznes. Twój start-up zaczął się od dobrego pomysłu: ktoś przed Tobą też wpadł na dobry pomysł po to, byś dziś mógł zlecić pozyskanie i rekrutację pracowników osobom, które się w tym specjalizują – i warto z tego skorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj