Termoizolacja budynku jest jedynym słusznym działaniem w celu ograniczenia jego energochłonności, a co za tym idzie – zmniejszenia wydatków na energię grzewczą. Szczelna izolacja termiczna, suche ściany zewnętrzne i elewacja oraz solidne wytłumienie budynku to główne korzyści, jakie można czerpać z ocieplenia. Samo przeprowadzenie prac termoizolacyjnych może nie być wystarczające, bardzo ważne jest bowiem wykonanie tych w sposób profesjonalny, nieraz z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Czy ocieplenie budynku we własnym zakresie jest bezpieczne i daje oczekiwane efekty?
Co ryzykujesz?
Chociaż termoizolacja na własną rękę może być znacznie tańsza w porównaniu z powierzeniem koniecznych prac profesjonalnej firmie, to ich końcowy efekt należy porównywać raczej w nieco dalszej perspektywie. Chcąc zaoszczędzić na inwestycji, często rozważamy możliwość ocieplenia budynku we własnym zakresie lub decydujemy się na ofertę wykonawców bez doświadczenia, proponującym wykonanie usługi znacznie niższym kosztem. Niestety, nie zawsze ich usługi są rzeczywiście profesjonalne i odpowiadają sztuce oraz obowiązującym normom. W efekcie, może się zdarzyć że ułożona warstwa ocieplenia nie będzie stanowić właściwej ochrony przed uciekającym ciepłem, a liczne mostki termiczne bezpośrednio przyczynią się do schładzania się budynku. Niesie to za sobą konieczność dogrzewania budynku, co wpływa na wzrost jego kosztów eksploatacyjnych.
Jak przeprowadzić poprawną termomodernizację?
Wydawałoby się, że ocieplenie budynku polega wyłącznie na ułożeniu warstwy termoizolacyjnej i zabezpieczeniu jej warstwą tynku (choć i ten proces czasami się pomija lub odkłada w czasie). Okazuje się, że na ocieplenie danego obiektu składa się szereg prac termoizolacyjnych, a cały proces rozpoczyna się zanim jeszcze właściwa warstwa izolacyjna zostanie ułożona. To właśnie przygotowanie ścian zewnętrznych do ocieplania ma kluczowe znaczenie, bowiem stanowią one bazę pod ocieplenie, a ich stan ma bezpośredni wpływ na efekt końcowy ocieplania. Powierzchnia ścian powinna zostać osuszona, oczyszczona, wyrównana i pokryta warstwą gruntu, która odetnie dostęp wilgoci do wnętrza ścian. Równie ważny jest wybór odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, który powinniśmy powierzyć specjalistom w dziedzinie termomodernizacji.
Najczęstsze błędy wykonawcze
Jeśli prace ociepleniowe są prowadzone przez osoby niewykwalifikowane, ryzyko pojawienia się błędów wykonawczych znacznie wzrasta. Wśród najczęstszych przyczyn błędów jest źle zabezpieczony budynek. To bardzo ważne, aby elewacja była odcięta od docierających do niej promieni słonecznych, a także od działania wilgoci, a to ze względu na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków dla właściwego wysychania kleju montażowego. Z tego powodu, elewacja powinna zostać wcześniej zabezpieczona przez montaż na całej jej powierzchni specjalnej siatki, chroniącej przed słońcem, opadami atmosferycznymi i silnym wiatrem. Bardzo często problemy powstają z powodu niewłaściwego przygotowania podłoża pod montaż ocieplenia.
Dobrze przygotowane podłoże powinno być gładkie, równe i pozbawione wszelkich zabrudzeń, dzięki czemu klej montażowy będzie dobrze się wiązał, a przyszła warstwa ocieplenia – stabilnie się na niej trzymać. Zdarza się również, że z chęci poczynienia oszczędności na inwestycji wykonawcy wybierają tańsze, a co za tym idzie – gorsze jakościowo materiały termoizolacyjne, które mają gorsze parametry termiczne, co przekłada się na ich izolacyjność cieplną oraz akustyczną. Jako przykład może posłużyć bardzo popularny i często wybierany styropian, który występuje w kilku rodzajach, różniących się między sobą parametrami termicznymi.
W zależności od miejsca jego ułożenia, nie zawsze jest konieczność montażu materiału o najwyższym wskaźniku dźwiękoszczelności. Niestety, czasami po przekalkulowaniu wydatków, decydujemy się na montaż styropianu o niskich parametrach akustycznych, pomimo że budynek jest zlokalizowany przy ruchliwej ulicy. W praktyce oznacza to zdecydowanie większy hałas wewnątrz budynku, niż w przypadku ocieplenia styropianem akustycznym o bardzo dobrych parametrach akustycznych, który całkowicie odcina pomieszczenia od dochodzących dźwięków, na przykład, z ruchliwej ulicy.