Każdy początkujący ogrodnik popełnia błędy przy uprawie drzewek owocowych. Paradoksalnie owocuje to brakiem owoców, uszkodzeniami sadzonek lub innymi szkodami, które są później trudne do nadrobienia. W tym artykule podpowiemy Ci, jakich pomyłek unikać i czego nie robić, jeśli w przyszłości chcesz cieszyć się dorodnymi, soczystymi owocami. Poznaj podstawowe błędy podczas uprawy sadu.

Błędy podczas sadzenia

Sadzonki drzew owocowych, takich jak jabłonie, gruszki i owoce pestkowe, w tym brzoskwinia, nektarynka, morela i śliwa, są dostępne i gotowe do sadzenia jesienią – od drugiej połowy października do początku listopada. Można też sadzić je wczesną wiosną, zanim wybudzą się ze snu. Musisz pamiętać, że drzewko owocowe nie przyjmie się, jeśli zostanie posadzone w czasie przymrozków.

Pamiętaj, że wszystkie drzewa owocowe potrzebują pełnego słońca, dobrego drenażu i miejsca do wzrostu. Sadzonki drzew owocowych nie mogą być zbyt gęsto ulokowane. Sprawdź wcześniej, jak szerokie będą rosły, a następnie rozmieść je w odpowiedniej odległości od innych roślin i powierzchni, np. dróg, ścian budynków i ogrodzenia.

Weź również pod uwagę głębokość wykopanego dołu, w którym posadzisz roślinę. Zbyt płytki może spowodować, że sadzonka się nie przyjmie. Drzewko owocowe posadzone za płytko jest również narażone na mechaniczne uszkodzenia i przesuszenie korzeni. Z kolei zbyt głęboki wykop może sprawić, że brak dostępu do tlenu utrudni rozwój nowych korzeni. Najlepiej kop na głębokość korzeni.

Niewłaściwa pielęgnacja drzew owocowych

Podczas uprawy drzew owocowych najważniejszy jest pierwszy rok pielęgnacji. Oczywiście później też o nich nie zapominaj, ale w tym początkowym okresie pamiętaj szczególnie. Podlewaj nowo posadzone drzewa na tyle obficie, by woda dotarła do całej głębokości bryły.

W miarę jak rośliny rozwijają bardziej rozległe systemy korzeniowe, można podlewać je rzadziej. Trzeba jednak pamiętać, że aby uzyskać obfity plon, nie może dojść do przesuszenia. Drzewa owocowe muszą być okresowo mocno podlewane – tłumaczy sadownik z legnickiej szkółki drzew i krzewów Karoliny Wyrzykowskiej.

Nie możesz zapominać także o przycinaniu, którego dokonuje się wiosną w pierwszym roku po sadzeniu. Sposób cięcia zależy od odmiany i kształtu danej rośliny. W kolejnych latach uprawy drzewek owocowych musisz pamiętać o wycinaniu chorych i krzyżujących się pędów. Równie ważne jest odpowiednie nawożenie. Utrzymujący się słaby wzrost rośliny lub zbyt małe plony mogą wskazywać na niedobór składników odżywczych w glebie.

Nigdy nie zapominaj, że w pielęgnacji drzew owocowych najważniejsza jest wiedza o posiadanych gatunkach i zasadach ich uprawy, którą najlepiej pozyskać bezpośrednio w szkółce roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj