Jest wiele osób, które korzystają z oddzielnych rachunków bankowych, mimo że istnieje możliwość założenia konta wspólnego. Poznaj zasadę jego funkcjonowania i sprawdź, czy taka opcja jest korzystna również dla ciebie i drugiej osoby.

Wspólne rachunki bankowe były niezwykle popularne dobrych kilkanaście lat temu, kiedy opłaty za prowadzenie osobistego konta były dość wysokie. Obecnie znów zaczynają cieszyć się zainteresowaniem – nie oznaczają bowiem utraty niezależności finansowej.

Na czym polega funkcjonowanie konta wspólnego?

Konto wspólne działa na identycznej zasadzie jak rachunek indywidualny. Różnica polega na tym, że współwłaściciele mają do niego dostęp w sposób nieograniczony i równy. Co to oznacza?

W ramach rachunku wspólnego każdy może korzystać z pieniędzy w dowolny sposób, tj.:

  • wpłacać i wypłacać środki
  • dokonywać transakcje internetowe, bezgotówkowe.

Do tego typu czynności nie jest wymagana zgoda któregoś ze współwłaścicieli. Wyjątek stanowi np. zaciągnięcie limitu kredytowego w rachunku – w tym przypadku obie strony muszą wyrazić zgodę na taki kredyt.

Kto może otworzyć konto wspólne?

Konto wspólne wcale nie jest przeznaczone wyłącznie osobom pozostającym w związku małżeńskim. Chociaż wiele zależy od wewnętrznej polityki konkretnego banku, tego typu rachunek można założyć razem np. z dzieckiem. Ponadto konto wspólne może dotyczyć także rodzeństwa.

Od razu nasuwa się więc pytanie: co z osobami, które żyją razem, ale nie są małżeństwem? Mimo że niektóre banki dopuszczają taką opcję, nie jest to regułą. Dlatego w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie ustanowienie pełnomocnictwa do korzystania ze wskazanego konta osobistego.

Konto wspólne – poznaj jego zalety

Posiadanie konta wspólnego ma wiele zalet. Wśród najważniejszych wymienić można m.in.:

  • ograniczenie formalności – dane dostępowe są tylko jedne dla każdego z użytkowników
  • wygodniejsze i łatwiejsze zarządzanie domowymi finansami – dostęp do historii transakcji pozwala na dokładną analizę wpływów i wydatków
  • większe szanse na uzyskanie kredytu – dwie pensje wpływające na rachunek powodują wzrost zdolności kredytowej.

Warto także podkreślić, że do konta wspólnego może być przypisane konto oszczędnościowe, dzięki czemu odkładanie środków na ten sam cel jest dużo łatwiejsze. Przykładem może być Konto Wspólne w ofercie Toyota Banku, które może być powiązane z kontem oszczędnościowym oprocentowanym aż do 0,8% w skali roku.

Wybierz dopasowane konto wspólne

Jeżeli chcesz w pełni korzystać ze wszystkich zalet konta wspólnego, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Koniecznością jest porównanie dostępnych możliwości i przeanalizowanie ich m.in. pod kątem:

  • miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku
  • dostępności konta oszczędnościowego z korzystnym oprocentowaniem
  • dostępu do atrakcyjnych produktów bankowych, np. kredytów, limitu kredytowego
  • wymaganych formalności.

Konto wspólne jest wygodną i korzystną alternatywą dla dwóch odrębnych rachunków indywidualnych. Rozważ je, jeśli i tak oboje macie wzajemny dostęp do kont osobistych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj