Przedsiębiorstwa zajmujące się handlem oraz transportem różnego rodzaju towarów bardzo często wykorzystują w tym celu specjalistyczny sprzęt. W wielu przypadkach są to wagi dźwigowe. Przy ich pomocy możliwe jest dokładnie zważenie przewożonych materiałów, co okazuje się kluczowe podczas transakcji pomiędzy dwoma podmiotami. Sprawdź, czym charakteryzują się zabudowane wagi dźwigowe i na czym dokładnie polega ich praca.
Czym są zabudowane wagi dźwigowe?
Zabudowane wagi dźwigowe to specjalistyczne urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach związanych z funkcjonowaniem różnych przedsiębiorstw. Takie wyposażenie sprawdza się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie konieczne jest zważenie ładunku o nietypowych gabarytach i w momencie załadunku.
Nowoczesny sprzęt to obecnie podstawa w przypadku firm. Zabudowane wagi dźwigowe wykorzystuje się na szeroką skalę w różnych branżach. Używa się ich w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy usługowych, hurtowniach stali, stolarstwie, ale także zakładach gospodarki komunalnej – podkreśla specjalista z firmy Tamtron Finland.
Zabudowane wagi dźwigowe mają stosunkowo niewielkie rozmiary. Takie urządzenie zakończone jest z jednej strony specjalnym hakiem z homologacją – bardzo często wyposażonym w dodatkowe zabezpieczenie przed wyślizgnięciem się towaru, w postaci specjalnej zapadki. Hak służy do podwieszania do wagi różnego rodzaju towarów. Druga strona kończy się natomiast uchem, które wykorzystuje się do zamocowania urządzenia (istnieje możliwość do zabudowy na stałe w pojazdach typu HDS).
Najważniejsze zalety zabudowanych wag dźwigowych
Wybór zabudowanych wag dźwigowych rozważany jest przez przedsiębiorstwa, które bardzo często zmuszone są do sprawdzania masy towarów o nietypowym kształcie czy gabarytach. Duża uniwersalność sprzętu pozwala na jego szerokie zastosowanie. Nowoczesne modele mają często duże wyświetlacze cyfrowe lub transmisję bezprzewodową do np. smartphone’a, które w znacznym stopniu ułatwiają odczytywanie wyników. Do najważniejszych zalet zabudowanych wag dźwigowych można zaliczyć także między innymi:
- możliwość ważenia towarów do 50 tysięcy kilogramów,
- dużą dokładność,
- prostą obsługę,
- wyraźny wyświetlacz,
- niezawodność.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę, wybierając zabudowane wagi dźwigowe?
Wybierając zabudowaną wagę dźwigową, należy pamiętać o tym, że powinna ona mieć legalizację, ale nie jest to standard. W przypadku modeli z takim oznaczeniem klient otrzymuje produkt, który może bez problemu wykorzystywać do rozliczeń handlowych związanych z działalnością firmy. Legalizacja uprawnia do bezpiecznego ważenia towarów bez obaw o wystąpienie błędu pomiarowego. W przypadku ważenia towarów na własny użytek firmowy warto rozważyć drugie i tańsze rozwiązanie, jakim jest waga bez legalizacji.
Decydując się na wybór dostawcy zabudowanej wagi dźwigowej, warto postawić na profesjonalistów. W swojej ofercie posiadają oni wyłącznie sprawdzone urządzenia, które wykonane zostały z dbałością o każdy detal. Możesz mieć wówczas pewność, że sprzęt, w który zainwestowałeś, będzie funkcjonował przez długi czas.