Czy zakładany przemysłowe, zajmujące się spawalnictwem tylko okazjonalnie, a nawet wcale powinny korzystać z pozycjonerów i manipulatorów spawalniczych? Oczywiście! Te wszechstronne urządzenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić wiele innych prac, między innymi montaż czy ślusarstwo. Dlaczego warto zastąpić zwykły stół warsztatowy pozycjonerem lub manipulatorem? Wraz z firmą Bartom opowiadamy o tym w naszym artykule.

Obróbka detali na pozycjonerach spawalniczych

Manipulatory spawalnicze mają za zadanie ułatwić spawaczowi manewrowanie obrabianym przedmiotem. W zależności od urządzenia pozwalają obracać lub pochylać detalem. Czasami manipulator łączy w sobie wszystkie te funkcje. Na przykład stół obrotowy porusza się w dowolnym kierunku przy zadanej prędkości, natomiast pozycjoner spawalniczy wykonuje ruch również płaszczyźnie pionowej, czyli umożliwia pochylenie. Dzięki takiemu działaniu manipulatory spawalnicze znalazły zastosowanie w wielu branżach przemysłowych, nie tylko w spawalnictwie. Wykorzystywane są one również do:

  • podgrzewania,
  • napawania,
  • śrutowania,
  • cięcia gazowego,
  • malowania.

Pozycjonery spawalnicze mają specjalną grupę urządzeń, które doskonale sprawdzają się do elementów cylindrycznych. Są to obrotniki do rur oraz obrotnice kolumnowe. Co prawda pozycjonery i stoły również umożliwiają obrót, to jednak te maszyny są do tego specjalnie przeznaczone. Obracają one wszelkimi walcami, cysternami, cylindrami, ramami i innymi przedmiotami o przekroju kołowym. Dzięki temu prace spawalnicze są o wiele prostsze, a wykonany spaw dokładniejszy.

Podobnie wygląda to w przypadku innych prac technologicznych, na przykład śrutowania. Proces ten jest oczyszczaniem powierzchni metalowych za pomocą strumienia ścierniwa, co nadaje detalowi chropowatość i przygotowuje go do dalszych prac, na przykład malowania. Jeśli obrabiany przedmiot jest stabilnie zamocowany na manipulatorze spawalniczym i obraca się w zadanym kierunku, operator tak naprawdę stojąc w miejscu, jest w stanie wykonać śrutowanie (i każdą inną obróbkę) bardzo dokładnie i równomiernie. Prędkość obrotu dopasowuje się do parametrów obróbki, co jeszcze bardziej ją ułatwia.

Montaż na pozycjonerach spawalniczych

Obróbka technologiczna stanowi jedno z podstawowych zastosowań manipulatorów i pozycjonerów spawalniczych. Nie można jednak zapomnieć o montażu. Również w tej dziedzinie manipulatory dają znacznie większe możliwości niż standardowe stoły warsztatowe. Umożliwiają stabilne zamocowanie detalu oraz jego dowolne obracanie. Dostęp do każdej powierzchni przedmiotu jest bardzo łatwy i wygodny. Jest to szczególnie przydatne podczas prac monterskich na dużych elementach. Przekłada się to na większą wydajność pracy oraz krótszy czas wykonywania połączenia. Warto pamiętać, że pozycjonery doskonale współpracują z robotami, dlatego pełna automatyzacja linii monterskiej z ich pomocą jest całkowicie możliwa.

Korzyści finansowe

Ogromna ilość zalet stosowania manipulatorów sprawiła, że są to niezwykle popularne urządzenia w wielu zakładach przemysłowych. Dlaczego powinieneś rozważyć ich zakup? Przede wszystkim ze względu na ogromne korzyści finansowe, jakie wnoszą do firmy. Jak mówi specjalista firmy Bartom – producent manipulatorów i pozycjonerów:

Manipulatory spawalnicze skracają czas obróbki danego przedmiotu, a jak wiadomo – czas to pieniądz. Skrócenie czasu procesów technologicznych obniża koszt finalnego produktu przy jednoczesnym podniesieniu jej jakości. Oprócz tego ułatwienie obróbki dzięki manipulatorom zmniejsza liczbę błędów popełnianych przez technologów. Urządzenia też przyspieszają te prace. Wszystko to wpływa na tańszy detal i większe zadowolenie klienta.

Manipulatory spawalnicze to urządzenia, które są szeroko stosowane podczas wielu procesów obróbczych oraz monterskich różnego rodzaju detali. Doskonale sprawdzają się zarówno do małych, jak i dużych części. Można je dopasować zarówno do elementów płaskich, jak i cylindrycznych. Podnoszą jakość finalnego produktu, zwiększają wygodę i bezpieczeństwo pracowników oraz są doskonałą alternatywą do przemieszczania detali przy pomocy suwnic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj