Wiertnice to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Pozwalają nie tylko na wykonywanie wierceń pionowych, ale za ich pomocą można wykonywać także wiercenia poziome. Kiedy najczęściej stosuje się wiertnice poziome?

Wiertnica pozioma – co to jest?

Wiertnice poziome to specjalistyczne urządzenia, które przeznaczone są do wykonywania przewiertów poziomych. To sprzęt, który używany jest już od wielu lat w różnych obszarach przemysłu.

Podobnie jak wiertnica pionowa, wiertnica pionowa także wyposażona jest w świder. Nie ma on jednak orientacji pionowej, ale umieszczony jest poziomo. Dzięki temu wiertnica pozioma pozwala na prowadzenie wierceń pod ziemią, poziomo i kierunkowo.

Aktualnie na rynku znajduje się szeroka gama wiertnic tego typu, które różnią się pomiędzy sobą swoimi parametrami technicznymi, m.in. wiertnica pozioma WPH 200 czy też wiertnica pozioma WPH 250, oferowane przez firmę Staltechnika.

Kiedy stosuje się wiertnice poziome?

Takie wiertnice są używane powszechnie w pracach bezwykopowych, czyli tam, gdzie nie trzeba albo też nie można wykonać standardowego wykopu w celu np. zamontowania podziemnej instalacji.

Najczęściej wiertnice poziome używane są do przewiertów do:

  • instalacji wodociągowej,
  • instalacji kanalizacyjnej,
  • instalacji energetycznej,
  • linii telekomunikacyjnych.

Technologia bezwykopowa sprawdza się bardzo dobrze przy prowadzeniu prac na terenach miejskich, na przykład pod szosami, chodnikami, torami tramwajowymi i kolejowymi. Także stosowana jest przy zbiornikach wodnych – rzekach, kanałach, a ponadto na terenach posiadających walory krajobrazowe.

Kto wykonuje wiercenia poziome?

Aktualnie technologia wierceń poziomych jest bardzo popularna i chętnie wybierana. Na polskim rynku działa również wiele firm, które zajmują się wykonywaniem takich przewiertów, stosując specjalistyczny sprzęt.

Dzięki zastosowaniu wiertnic poziomych prace można prowadzić jeszcze szybciej, sprawniej, a także w miejscach, gdzie zwykłe wykopy były bardzo problematyczne lub wręcz niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj