Nie ulega wątpliwości, że ważne wydruki wymagają specjalnego traktowania. Wobec tego nie obejdzie się bez ich prawidłowego zabezpieczenia. Dzięki temu staną się odporne na zużycie, zniszczenie lub zalanie. Pomocą służy laminowanie, czyli technika pokrycia powierzchni kartki materiałem ochronnym. Na czym dokładnie polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Na czym polega laminowanie?

Laminowanie to nic innego jak zabezpieczenie dokumentów oraz dowolnych wydruków przy użyciu tworzywa sztucznego przed uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami atmosferycznymi i nie tylko. W tym celu wykorzystuje się najczęściej folię zawierającą matową, satynową lub błyszczącą strukturę.

Z kilku powodów takie działanie w wielu sytuacjach jest wręcz niezbędne. Estetyka użytkowanych materiałów ma ogromne znaczenie, chociażby dla wizerunku firmy. Nie można też zapominać o kwestiach praktycznych. Niejednokrotnie zdarza się, że brak zachowania ostrożności przyczynia się do zalania lub trwałego zabrudzenia istotnych papierów, co wywołuje konieczność ich ponownego przygotowania i wydruku.

Jak wygląda laminowanie papieru?

W jaki sposób przebiega proces laminowania? Na skutek działania wysokiej temperatury folia łączona jest z papierem, natomiast jej brzegi zgrzewają się. Tym samym zalaminowana kartka zostaje zabezpieczona przed niszczącym działaniem przedstawionych wyżej czynników.

Laminat foliowy najczęściej nakładany jest metodą mechaniczną przy użyciu urządzenia grzewczego. Występuje w wielu wariantach pod względem grubości, co umożliwia jego łatwe dostosowanie do formatu poszczególnych dokumentów. Wiele możliwości dają usługi laminowania oferowane przez sprawdzone drukarnie, takie jak Copio. Niezależnie czy zlecisz do realizacji podstawowy lub bardziej zaawansowany projekt, zrobisz to w wygodny sposób bez potrzeby wychodzenia z domu lub opuszczania firmy.

Laminowanie dokumentów – w jakich sytuacjach jest wykorzystywane?

Laminowanie uchodzi za jeden z najpowszechniejszych procesów poligraficznych, który cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród przedsiębiorców, instytucji użytku publicznego, jak i pracowników biurowych, czy też osób prywatnych. Zabezpieczyć można niemalże wszystko.

Bez ochrony papieru nie obejdzie się, chociażby zawieszenie instrukcji BHP. Ochronić można również certyfikaty lub dyplomy. Dzięki temu stają się odporne na zabrudzenia i zniszczenia, a także prezentują się dużo atrakcyjniej. Z tego właśnie powodu laminowanie wykorzystuje się też do osłony materiałów promocyjnych i broszur, a nawet rodzinnych pamiątek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj