Deklaracja PIT-37 służy ogromnej liczbie podatników. Są to przede wszystkim osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę na etatach, ale również także wiele osób pracujących w ramach umów zlecenia, umów o dzieło, czy na tak zwanych kontraktach menadżerskich. To podatnicy pracujący w administracji, sprzedaży, medycynie, mediach, czy prawie i wielu innych branżach, nie zawsze znający się na kwestiach podatkowych i finansowych. Dlatego też ustawodawca zdecydował, że największy wybór, aż trzech form rozliczenia deklaracji podatkowych, skieruje właśnie do tej grupy osób – podatników PIT-37. Celem tego zabiegu było zapewnienie możliwie największej wygody pracy, dostosowanej do indywidualnych potrzeb oraz możliwości tych osób.

Deklaracja tradycyjna – czyli PIT papierowo

Jedną z najlepiej znanych podatnikom form rozliczenia PIT-37, jest tak zwana deklaracja tradycyjna, czyli PIT w formie papierowej. Jest ona stosowana przede wszystkim przez starszych podatników, którzy nie czują się na siłach pracować na komputerze, czy w formule online (i przesyłać formularza przez Internet). Tak określane będą wszystkie deklaracje, które podatnik wypisuje lub drukuje, a następnie podpisuje i składa bezpośrednio w urzędzie skarbowym, maszynie zwanej PIT’omatem lub nadaje listem poleconym za pomocą operatora wyznaczonego – Poczty Polskiej. Tradycyjny PIT wymaga wiedzy w zakresie podatków oraz finansów, a przy pracy nad nim nie ma możliwości skorzystania z automatycznie wypełnionego druku (jak na przykład w przypadku Twój e-PIT), ani specjalnego wsparcia i pomocy (jak na przykład w aplikacjach do ePIT).

epit

E-PITy lub PIT online

Drugą formą pracy nad deklaracją podatkową PIT-37, jest wykorzystanie tak zwanych PIT online, czyli specjalnych deklaracji przygotowywanych w odpowiednich programach i aplikacjach, a następnie przesyłanych za pomocą sieci internetowej do bramek Ministerstwa Finansów. EPIT zwane są również e-deklacjacjami, ponieważ stanowią oficjalną, elektroniczną wersję zeznań podatkowych. Po prawidłowym złożeniu tego dokumentu, podatnik może liczyć na otrzymanie UPO – czyli dokumentu Urzędowego Poświadczenia Odbioru, stanowiącego dowód nadania równoważny potwierdzeniu nadania listu poleconego. Ta forma pracy może zostać wykorzystana również przez osoby bez doświadczenia oraz wiedzy w zakresie finansów i podatków – zapewnia pomoc oraz wsparcie nawet dla najbardziej początkujących podatników.

Twój e-PIT

Jedną z nowości na rynku zeznań podatkowych, jest usługa nazwana Twój e-PIT. Dzięki temu rozwiązaniu, podatnicy mają możliwość skorzystania z deklaracji przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową, na podstawie informacji przesyłanych przez płatników (na przykład pracodawców osób pracujących w ramach umowy o pracę) oraz przez inne organy podatkowe. To rozwiązanie umożliwia wykorzystanie przygotowanego w usłudze PIT, jego edycję, zmianę, odrzucenie lub akceptację.

Podsumowanie i rekomendacje

Bez względu na wykorzystywaną formę deklaracji podatkowej, w każdym wypadku podatnik powinien zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo swoich danych, informacji i pracy. Zarówno w wersji tradycyjnej jak i elektronicznej, PIT jest dokumentem oficjalnym, zawierającym bardzo poufne dane podatnika (zarówno jego dane osobowe jak i oświadczenia o stanie finansowym). Ponadto, obowiązek przygotowania deklaracji podatkowej wynika bezpośrednio z przepisów i powinien zostać w odpowiedni sposób, zgodny z tymi normami spełniony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj