Głównym zadaniem każdego rodzica jest dbanie o bezpieczeństwo dziecka już od pierwszych dni życia. Jednym z istotnych elementów ułatwiających spełnienie tej funkcji, jest fotelik do samochodu, który przydaje się już w pierwszych dniach życia.

Foteliki samochodowe – klasyfikacja

Fotelik samochodowy spełnia swoją funkcję tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest prawidłowo dobrany do wzrostu i masy ciała dziecka. Ze względu na te parametry wyróżniamy:

  • grupę 0 – przeznaczona dla niemowląt, których masa ciała nie przekracza 10 kg
  • grupę 0+ – przeznaczona dla niemowląt, których masa ciała nie przekracza 13 kg
  • grupę I – przeznaczona dla dzieci o wadze z przedziału 9 – 18 kg
  • grupę II – przeznaczona dla dzieci o wadze z przedziału 15 – 25 kg
  • grupę III – przeznaczoną dla dzieci o wadze z przedziału 22 – 36 kg

Montaż fotelika samochodowego

Fotelik może być zamontowany za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu ISOFIX ( w tym przypadku samochód musi być wyposażony w specjalne zaczepy). Klamra spinająca pasy musi być skonstruowana w taki sposób, by dziecko nie miało możliwości jej rozpięcia. Optymalny kąt nachylenia fotelika względem kanapy samochodowej to 30 – 45 stopni. Ze względu na to, że dużo w tym przypadku zależy od modelu samochodu jaki posiadamy, w sklepie warto przymierzyć fotelik do samochodu – to powinno rozwiać nasze wątpliwości.

Fotelik samochodowy – na co zwrócić uwagę

Przed wyborem konkretnego modelu, warto sprawdzić kilka aspektów, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort dziecka podczas podróży autem.

  • zaliczone testy :

– ADAC – niemiecki test oceniający foteliki pod względem bezpieczeństwa, łatwości montażu, stopnia wygody dziecka, bezpieczeństwa użytych materiałów

– Euro – NCAP – europejski test oceniający poziom bezpieczeństwa jaki zapewnia fotelik w przypadku zderzeń czołowych i bocznych

– Plus Test – szwedzki test badający obciążenie, które działa na głowę i szyję dziecka podczas kolizji

  • kompatybilność fotelika z autem
  • waga fotelika – nie może być zbyt ciężki, będziesz nosić fotelik razem z dzieckiem przez dłuższy okres czasu
  • tapicerka fotelika – małe dzieci często mają problemy lokomocyjne, bądź jedzą i piją podczas podróży, zdecyduj się na fotelik, który w razie konieczności łatwo będzie wyczyścić

Aktualnie prowadzone badania wykazują, że warto postawić na foteliki RWF, które montuje się tyłem do kierunku jazdy. Podczas gwałtownego hamowania ciało mimowolnie pochyla się do przodu, powodując duży nacisk na odcinek szyjny, który u dziecka jest dużo wrażliwszy niż u dorosłych.

Jak widać wybór fotelika nie jest sprawą bagatelną i trzeba poświęcić trochę czasu, żeby go zrealizować. Pewne jest, że życie i zdrowie dziecka nie ma ceny i warto zainwestować w droższy model, gwarantujący bezpieczeństwo i komfort podczas każdej podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj